Menu

شارژر رباتیک تسلا ساخته شد

شارژر رباتیک تسلا ساخته شد
کارپرس

یکی از مالکان تسلا موفق به ابداع یک شارژر رباتیک شده که به طور خودکار به درگاه شارژ خودرو متصل و آن را شارژ می کند.

به گزارش خودروپرس، در حالی که شرکت تسلا پیشتر اعلام کرده بود مشغول کار بر روی شارژهای اتوماتیک خودروست، یکی از مالکان خودروهای تسلا موفق به انجام این کار شده است.

«پت لارسون» با انتشار ویدیویی در یوتیوب از ابداع یک شارژر اتوماتیک تسلا خبر داد.

این شارژر رباتیک که به یک بازوی بلند، دوربین، میکروکامپیوتر رزبری پای (Raspberry Pi) و تجهیزات یادگیری ماشین مجهز است، می تواند به طور خودکار به درگاه شارژ خودرو متصل شده و عملیات شارژ را انجام دهد.

این نوعی فناوری شارژ است که ایلان ماسک مدیرعامل تسلا قبلاً از عرضه آن خبر داده بود، اما هنوز به مرحله بهره برداری شرکتی نرسیده است.

لارسون در ویدئوی یوتیوب با تشریح طرز کار این سیستم اعلام کرد میکروکامپیوتر «رزبری پای» مغز عملیات این سیستم است.

در شروع کار، سیستم بر روی یاتاقان های خطی به عقب و جلو حرکت می کند و تقریباً با منطقه درگاه شارژ اتومبیل همراستا می شود. یک محرک خطی (اساساً یک مفصل) مکانیزم بازوی شارژ را از سمت دیوار حرکت داده و به سمت خودرو تسلا پارک کرده می چرخاند.

لارسون توضیح داد که یک سروو موتور اتوماتیک در صورت لزوم دستگیره شارژ را به چرخش درخواهد آورد.

سپس یک حسگر فاصله اولتراسونیک را به کامپیوتر اعلام کرده تا بازوی شارژ به خودرو برخورد نکند.

سرانجام یک دوربین کوچک تصاویر را گرفته و آنها را به سیستم کامپیوتر بازمی گرداند تا به تنظیم مکانیزم بازوی شارژ کمک کند.

رزبری پای مجهز به یک چارچوب یادگیری ماشین تحت عنوان «TensorFlow» است که به سیستم کمک می کند تا براساس تصاویر دریافتی متوجه شود که به کدام سمت باید حرکت کند. همچنین در صورت تاریک شدن فضای داخل گاراژ، چراغی برای روش کردن محل وجود دارد.

در این ویدئو لارسون با فشار دادن یک دکمه سیستم را بوت می کند. سپس بازو به حرکت درمی آید، در حالی که نور شدید متمرکز بر نقطه ای است که بازو باید به سمت آن حرکت کند. سپس نرم افزار، درگاه شارژ را با استفاده از Tesla API باز می کند.

لارسون توضیح داد که همه نرم افزارها از طریق اینترنت اجرا می شوند که به اعتقاد او یکی از نقاط ضعف سیستم است چرا که در صورت قطع شدن اینترنت می تواند سبب خاموشی سیستم شود.

بحث شارژرهای اتوماتیک مدت هاست که در شرکت تسلا وجود دارد.

در گذشته ماسک حتی از ایده یک شارژ اتوماتیک رسمی تحت برند تسلا صحبت به میان آورده بود اما این متعلق به سال 2015 بود و از آن زمان خبری در این خصوص نشده است.

با این حال ماسک سال گذشته تأیید کرد که شارژر اتوماتیک «مار دنده فلزی» هنوز در نقشه راه توسعه تسلا قرار دارد.

منبع: کار اند درایور