Menu

آغاز تولید قطعات خودروهای فولکس با فناوری چاپ سه بعدی

آغاز تولید قطعات خودروهای فولکس با فناوری چاپ سه بعدی
کارپرس

فولکس واگن تولید آزمایشی قطعات سازه خودرو با فناوری چاپ سه بعدی را آغاز کرده است.

به گزارش خودروپرسف شرکت فولکس واگن تولید آزمایشی قطعات سازه خودرو با فناوری چاپ سه بعدی را آغاز کرده است.

این خودروساز آلمانی برای صنعتی سازی چاپ سه بعدی قطعات سازه اصلی خودرو با شرکت های «زیمنس» (Siemens) و «اچ پی» (HP) همکاری می کند.

فولکس واگن قصد دارد پس از طی مراحل آزمایشی از سال 2025 سالانه 100 هزار قطعه را از طریق چاپ سه بعدی تولید کند.

این خودروساز برای ساخت قطعات به این روش از فرآیندی موسوم به «بایندر جت» (binder jetting) در کارخانه اصلی خود در ولفسبورگ آلمان استفاده می کند.

شرکت HP چاپگرهای لازم برای این فرآیند را در اختیار فولکس واگن قرار داده و زیمنس نیز نرم افزار تولیدی را برای این شرکت تهیه می کند.

فولکس واگن در سال 2018 اعلام کرده بود که قصد دارد تولید انبوه قطعات چاپ سه بعدی را ابتدا با المان های غیرسازه اصلی نظیر قاب پلاک خودرو آغاز کند.

در روش بایندر جت، ماده ای به نام «بایندر» که نوعی چسب مایع است بر روی بستری آکنده از پودر تزریق شده و با جامد شدن سطع مقطع قطعه، آن را به صورت لایه لایه می سازد.

قطعه مورد نظر معمولاً با استفاده از روش طراحی با کمک کامپیوتر یا نرم افزار CAD طراحی شده و سپس به چاپگر سه بعدی فرستاده می شوند.

در حال حاضر قطعات چاپ سه بعدی برای قاب ستون شیشه جلو در خودرو فولکس واگن T-Roc کانورتیبل در کارخانه «اسنابروک» آلمان مورد تأیید قرار گرفته اند.

مزیت اصلی این روش کاهش وزن است چرا که وزن قطعات ساخته شده با این فرآیند کمتر از نصف قطعات سنتی است که از ورق فولادی ساخته می شوند.

فولکس واگن اعلام کرد هرچند این شرکت تست تصادف قطعات سه بعدی را در گذشته انجام داده اما این فرآیند تاکنون مقرون به صرفه نبوده است.

فوکس می گوید از طریق یک فرآیند بهینه سازی به نام «nesting» توانسته نحوه دو برابر شدن تعداد قطعات تولیدی در هر چاپ را کشف کند.

خودروساز آلمانی قصد دارد از این آزمایش برای کسب تجربه بیشتر در زمینه چاپ سه بعدی قطعات استفاده کند و ببیند که چه قطعات دیگری را می توان از طریق این فرآیند تولید کرد.

این شرکت از سال 2018 مبلغی در حدود چند میلیون یورو را در مرکز چاپ سه بعدی سرمایه گذاری کرده است. این مرکز کارکنان را در زمینه استفاده از این فناوری ها آموزش می دهد.

فولکس واگن اضافه کرد 13 واحد در کارخانه ولفسبورگ وجود دارد که در حال حاضر از فرآیندهای مختلف چاپ برای تولید قطعات پلاستیکی و فلزی استفاده می کنند.

منبع: اتونیوز اروپا