Menu

تجهیز روبوتاکسی «هیوندای – موشنال» به بیش از 30 حسگر

تجهیز روبوتاکسی «هیوندای – موشنال» به بیش از 30 حسگر
کارپرس

روبوتاکسی «آیونیک 5» که از 30 حسگر مختلف بهره می برد از سال 2023 فعالیت عمومی خود را در آمریکا آغاز خواهد کرد.

به گزارش خودروپرس، روبوتاکسی «آیونیک 5» هیوندای که با همکاری شرکت موشنال ساخته شده است از سال 2023 خدمات رسانی عمومی خود در آمریکا را آغاز خواهد کرد.

این تاکسی مجهز به فناوری خودران سطح 4 و دارای بیش از 30 حسگر مختلف است که دید 360 درجه و باکیفیت بالا از فضای پیرامون خودرو را فراهم می کند.

گروه هیوندای موتور و موشنال روز سه شنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که این کراس اور تمام الکتریکی طی دو سال آینده از طریق همکاری با پلتفرم اشتراک سواری «لیفت» خدمات رسانی عمومی خود را آغاز خواهد کرد.

این تاکسی خودران، نخستین خودرو تجاری شرکت موشنال و مبتنی بر هیوندای آیونیک 5 است که اوایل امسال تحت پلتفرم جدید گروه هیوندای (E-GMP) رونمایی شد.

روبوتاکسی آیونیک 5 قرار است در جریان نمایشگاه خودرو مونیخ در روز ششم سپتامبر رونمایی عمومی شود.

به گفته هیوندای و موشنال، این خودرو در مجموع به بیش از 30 حسگر شامل دوربین ها، رادارها و لیدار مجهز شده که نمای 360 درجه با وضوح بالا و بُرد بسیار طولانی را برای رانندگی خودران و ایمن فراهم می کند.

هیوندای و موشنال دسامبر گذشته اعلام کردند که برای استقرار خودروهای تمام خودران از طریق پلتفرم لیفت در بازارهای منتخب همکاری خواهند کرد.

گفتنی است موشنال در مارس 2020 با سرمایه گذاری مشترک 4 میلیارد دلاری هیوندای و آپتیو و با هدف توسعه و تکوین سیستم تمام خودکار خودران یا خودران تأسیس شد.

مقر اصلی این شرکت در شهر بوستون آمریکا قرار دارد و از جمله رقبای آن می توان به وایمو (Waymo)  متعلق به آلفابت، کروز جنرال موتورز و شرکت «Argo AI» که حاصل سرمایه گذاری مشترک فورد و فولکس واگن است نام برد.

منبع: اتوموتیو نیوز