Menu

فناوری جدید مانع از رانندگی افراد مست می‌شود

فناوری جدید مانع از رانندگی افراد مست می‌شود
کارپرس

رانندگی در حالت مستی یکی از علل شایع وقوع تصادفات جاده‌ای در سراسر جهان محسوب‌ می‌شود.

به گزارش خودروپرس، در حالی که خیلی از کشورها مجازات‌های شدیدی را برای این تخلف تعیین کرده‌اند، اما اعمال یک‌جانبه قوانین شاید در همه نقاط مؤثر نباشد.

حال تصور کنید که خودرو شخصاً وارد عمل شده و به کمک فناوری و تشخیص مستی راننده مانع از رانندگی وی شود.

در عصری که خودروهای مدرن به انواع فناوری‌های پیشرفته از جمله سیستم‌های شناسایی راننده مجهز شده‌اند، سیستم تشخیص مصرف الکل نیز همپای دیگران رونق گرفته است.

برای مثال در آمریکا، ستاد ایمنی حمل و نقل ملی (NTSB) درخواست کرده تا سیستم‌های تشخیص مصرف الکل به یک فناوری استاندارد و رایج در بین همه خودروها تبدیل شوند.

«جنیفر هومندی» مقام NTSB در این رابطه به تصادف خودرویی ژوئن گذشته در نیویورک اشاره می‌کند که طی آن 9 نفر از جمله هفت کودک بر اثر یک حادثه تصادف تراژیک بین یک شاسی بلند دوج و یک فورد F-150 جان خود را از دست دادند.

وی می‌گوید: "فناوری می‌توانست مانع از این تصادف دلخراش شود، همچنانکه آن می‌تواند از مرگ هزاران نفر در آمریکا که سالانه جان خود را به دلیل تصادفات مرتبط با رانندگی در حالت مستی از دست می‌دهند، جلوگیری کند."

در آمریکا به تنهایی بیش از 11 هزار مورد مرگ ناشی از رانندگی در حالت مستی در سال 2020 ثبت شده بود.

سرعت غیرمجاز، رانندگی در لاین اشتباه و عدم توانایی برای حرکت در چرخش‌ها و ... به عنوان تعدادی از عوامل اصلی که رانندگی مست به آن متهم شده‌اند، ذکر شده است.

اما سیستم‌های تشخیص مصرف الکل می‌توانند جلوی چنین تصادفات شومی را گرفته یا دست کم آن را کاهش دهند.

این سیستم‌ها به روش‌های مختلفی از جمله با تشخیص حالات صورت راننده کار می‌کنند. اگر شخص پشت فرمان در حالت مستی تشخیص داده شود، سیستم می‌تواند یک آلارم بلند را به صدا درآورده یا سرعت خودرو را کاهش داده و آن را متوقف کند.

البته این سیستم هنوز کامل نیست و حوزه‌های کاربرد آن در حال مطالعه است.

منبع: هندوستان تایمز