Menu

تقابل سامورایی ها؛ وقتی که لکسوس مغلوب می شود! (تصاویر)

تقابل سامورایی ها؛ وقتی که لکسوس مغلوب می شود! (تصاویر)
خودروتک

شاید باورش دشوار باشد اما لکسوس در این مقایسه با اختلاف زیادی، امتیازها را به هموطن خود واگذار می کند!

شاید باورش دشوار باشد اما لکسوس در این مقایسه با اختلاف زیادی، امتیازها را به هموطن خود واگذار می کند!

به گزارش خودروتک به نقل از عصرایران - برای مقایسه دو کراس اوور سطح بالا راهی سرزمین سامورایی ها می شویم تا لکسوس اِن اکس300 اِف اسپرت مقابل مزدا سی اکس- 5 سیگنِچر قرار بگیرد.

هرچند هر دو محصول نامبرده لوگوی بهترین و قابل اعتمادترین برندهای خودرویی جهان را بر سینه دارند اما در یک رقابت نزدیک نهایتا این نظر مخاطب و مشتری است که می تواند برنده میدان را مشخص کند.

در ادامه این مطلب با گروه خودروی عصر ایران همراه باشید:

مزدا مدت زیادی است که با محصولات سیگنچر بدنبال ایجاد یک بخش متفاوت در کاتالوگ فروش خود است. محصولاتی خاص و کیفی که ارزش های این کمپانی ژاپنی را بیش از قبل به نمایش بگذارد. در حال حاضر تریم  سیگنچر برای مزدا 6، سی اکس- 5 و سی اکس 9 ارائه می شود.

 تریم سیگنچر به مفهوم چرم باکیفیت تر و چوب واقعی برای عناصر تشکیل دهنده فضای داخل کابین و جزئیات بیشتر برای بخش مذکور است. هر چند کارشناسان معتقدند تغییرات سیگنچر به عنوان امضای لوکس مزدا باید گوشه نظری هم به بدنه و پیشرانه داشته باشد تا این نام به نهایت اثرگذاری در بازار دست یابد.

در آن سوی میدان نیز لکسوس با سابقه ای بسیار درخشان در تولید محصولات باکیفیت قرار دارد و لوگوی اف را نیز بر بدنه خود می بیند تا با خیالی آسوده وارد این رقابت شود.

هر دو کراس اوور باتوجه به شباهت ها در بخش های مختلف از قیمت گرفته تا نوع پیشرانه انتخاب شده اند تا مقایسه ای عادلانه انجام شود.

لکسوس : لوگوی F روی بدنه ان اکس300 برای مشتری 2240 دلار هزینه اضافی به همراه دارد. جابجایی رینگ های 17 اینچی استاندارد و تایرها با مجموعه 18 اینچی و همچنین بکارگیری سیستم تعلیق فعال از جمله مهمترین رویدادهای اف اسپرت هستند.

تقابل سامورایی ها؛ وقتی که لکسوس مغلوب می شود! (تصاویر)

اما پرداخت این هزینه اثر چندانی بر بهبود ضعف ان اکس300 هنگام حرکت بر جاده های ناهموار نداشته است. در تست های مختلفی که این لکسوس طی کرده ؛ حرکت زیاد بدنه و تکان های بیش از حد در مسیرهای ناهموار گزارش شده است.

ان اکس300 اف اسپرت از یک تپنده 2 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ استفاده می کند که خروجی آن برابر با 235 اسب بخار و گشتاور 258 پوندفوت است. این مجموعه با جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک هماهنگ شده است. گشتاور بالا (فعال در دور پایین موتور) موجب شده تا راننده حس رانندگی با یک خودروی قدرتمند را داشته باشد.

اما از نکات منفی پیشرانه هم می توان به خروجی پایین آن اشاره کرد. کمپانی های دیگر از یک موتور 4 سیلندر توربوشارژ نتایج بسیار بهتری را ثبت کرده اند. همچنین ناهماهنگی هایی میان جعبه دنده و موتور مشاهده می شود. البته تعویض دنده با پدال های دستی پشت فرمان و استفاده از حالت رانندگی "اسپرت پلاس" تا حدودی مشکلات را کم رنگ می کند.

اینجا برای بهره مندی از ویژگی های سامانه تمام چرخ محرک باید 1400 دلار دیگر نیز هزینه شود که به عنوان یک امتیاز منفی مدنظر قرار می گیرد.

مزدا: با قاطعیت می توان گفت که مزدا از نظر کیفیت رانندگی پیروز میدان است. سی اکس- 5 ترکیبی کم نقص از سیستم تعلیق، شاسی تقویت شده و پیشرانه قدرتمند را ارائه می کند که تجربه ای دلچسب از رانندگی را برای کاربر خود به همراه دارد. حتی رینگ 19 اینچی سیگنچر هم اثری بر افزایش تکان های خودرو یا دریافت حس یک رانندگی خشک ندارد که این موضوع به تقسیم وزن مناسب و سیستم تعلیق مناسب این محصول اشاره دارد.

تقابل سامورایی ها؛ وقتی که لکسوس مغلوب می شود! (تصاویر)

فرمانپذیری خوب یا بهتر بگوئیم فرمان دقیق یکی از ویژگی هایی است که در آزمون های جاده توسط رانندگان مورد تاکید قرار گرفته و به عنوان یک امتیاز مثبت برای سی اکس- 5 مطرح می شود.

مزدا در این خودرو از موتور 2.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ با 250 اسب بخار خروجی و گشتاور 310 پوندفوت استفاده کرده که این مجموعه با یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک هماهنگ شده است. اینجا خبری از پدال های پشت فرمانی برای تعویض دنده ها نیست و جای تعجب دارد که چرا کمپانی ژاپنی آنرا فراموش کرده است!

»»» امتیاز بیشتر این بخش به مزدا تعلق می گیرد.

 

در رابطه با این بخش نمی توان باتوجه به استانداردها و معیارهای مشخص به امتیازدهی پرداخت. اینجا همه چیز به سلیقه مشتری وابسته است. پس در ادامه بطور خلاصه به ویژگی های هر دو مدل اشاره می کنیم.

لکسوس: طراحی دماغه ان اکس 300 مجموعه ای از خطوط و زوایای تیز را همراه خود دارد. چراغ هایی نازک، گریل(جلوپنجره) بسیار بزرگ و بامپر(سپر) یکپارچه عناصر اصلی این بخش را تشکیل داده اند. این طراحی جسورانه را نمی توان به عنوان یک الگوی همه پسند مطرح کرد بلکه طرفداران خاص خود را دارد.

لکسوس مورد بررسی ما رنگ آبی میکا با کد 2.0 دارد که انتخاب آن 595 دلار هزینه اضافی بدنبال دارد.

داخل کابین لکسوس از مواد بسیار باکیفیت تولید شده و بیشتر قسمت ها دارای بافت نرم هستند. یکی  از امتیازات منفی ان اکس 300 در این بخش به فضای محدود مقابل پا و زانوی سرنشین جلو مربوط می شود. بنابراین اگر یک مشتری درشت اندام سراغ این خودرو آمده باشد دردسرهای خاص خود را هنگام رانندگی خواهد داشت.

ساعت آنالوگ در کنسول میانی ان اکس 300 از عناصر زیبای کابین به شمار می رود.

یکی از مهمترین ویژگی های این کابین نیز به کم صدایی آن مربوط می شود.

مزدا: کراس اوور که از منظر کارشناسان در ردیف زیباترین خودروهای این کلاس در بازار جهانی طبقه بندی می شود. چراغ های توسعه یافته در عرض، یک گریل(جلوپنجره) اسپرت و هود لاین های(خطوط روی درپوش موتور) قدرتمند موجب شده تا ظاهری کاملا اسپرت در بخش دماغه داشته باشد. رینگ های 19 اینچی و رنگ قرمز خودرو هزینه 595 دلاری را به قیمت پایه آن اضافه کرده است.

»»» امتیاز بیشتر این بخش به مزدا تعلق می گیرد.

 

هر دو محصول مجهز به آخرین فناوری های روز صنعت خودرو هستند:

لکسوس: ان اکس 300 با یک نمایشگر 8 اینچی لمسی ویژه تنظیمات سیستم سرگرمی و دوربین های محیطی ارائه می شود. افزودن پکیج ناوبری برای آن 1860 دلار هزینه اضافی دارد و البته نمایشگر استاندارد مذکور جای خود را به نمونه 10.3 اینچی خواهد داد. نمایشگر بزرگ کیفیت تصویر بسیار مطلوبی دارد. سیستم صوتی آن از 10 اسپیکر باکیفیت استفاده می کند. پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اوتو از دیگر قابلیت های هوشمند این محصول محسوب می شود. یک نمایشگر 4.2 اینچی نیز میان نشانگرهای سنتی آمپر قرار دارد که اطلاعات مرتبط با بخش فنی را در اختیار راننده قرار می دهد.

مزدا: در این بخش مزدا از یک نمایشگر 7 اینچی استفاده می کند که به عنوان نمایشگر اصلی کوچک به نظر می رسد. این نمایشگر ویژه تنظیمات سیستم سرگرمی و دوربین های محیطی بوده و از اپل کارپلی و اندروید اوتو نیز پشتیبانی می کند. اینجا خبری از نمایشگر دیجیتال اطلاعات آمپر نیست اما نمایشگر هدآپ بطور استاندارد در این محصول فعال است که لکسوس این ویژگی را ندارد.

»»» برابر

 

لکسوس: ان اکس 300 را نمی توان یک کراس اوور کاربردی دانست زیرا کل فضای داخل  آن با بخش صندلی ها حدود 502 لیتر است که این میزان حدود 37 لیتر از شورولت سونیک هاچ بک کمتر است. بخش صندوق عقب هم جای زیادی برای وسایل هنگام سفر ندارد.

مزدا: همانطور که در بخش قبلی اشاره شد کمبود فضا برای پا و زانوی سرنشین جلو از امتیازات منفی لکسوس است اما برای مزدا صندلی ردیف جلو به مراتب شرایط راحت تر یا بهتر بگوئیم جادار تری دارد. داخل کابین مزدا نیز در مجموع 141 لیتر بیشتر از لکسوس فضا دارد.

»»» امتیاز بیشتر این بخش به مزدا تعلق می گیرد.

 

لکسوس: ان اکس دارای امکاناتی مانند: ترمز اضطراری، سامانه تشخیص عابر پیاده، کروز کنترل تطبیقی، هشدار خروج از خط، دستیار رانندگی برای حفظ خودرو میان خطوط جاده و نوربالای اتوماتیک است.

با پرداخت 2865 دلار اضافی، امکانات دیگری شامل: نمایش نقاط کور دید راننده، هشدار تصادف از عقب، آینه ها کناری الکتروکرومیک(ضد انعکاس)، سانروف مونوروف و فرمان تلسکوپی برقی به محصول افزوده می شود.  انتخاب آینه عقب الکتروکرومیک 125 دلار دیگر هزینه دارد.

موارد دیگر نیز مانند چراغ های جلو با ال ایی دی سه تکه داخلی به ارزش 1515 دلار، نمایشگر محیطی اطراف خودرو 800 دلار و سنسورهای پارک عقب به ارزش 535 دلار قابل سفارش هستند.

لکسوس دارای بالاترین نمره(5 ستاره) از موسسه NHTSA (سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌ های ملی آمریکا) و همچنین رتبه برتر ایمنی از IIHS (مؤسسه‌ بیمه و ایمنی بزرگراه‌ های آمریکا) است.

مزدا: سی اکس- 5 در حالت استاندارد دارای امکاناتی شامل: ترمز اضطراری مجهز به سامانه تشخیص عابر پیاده، کروز کنترل تطبیقی، هشدار خروج از خط، دستیار رانندگی برای حفظ خودرو میان خطوط جاده، نمایش نقاط کور دید راننده و هشدار تصادف از عقب است. دو مورد آخر با پرداخت هزینه اضافی در لکسوس قابل سفارش است که این یک برتری برای مزدا در حالت استاندارد محسوب می شود.

در تریم سیگنچر امکانات بیشتر شامل: سنسور پارک عقب و جلو و نمایشگر محیطی اطراف خودرو نیز به امکانات افزوده می شود.

همانند لکسوس مزدا نیز دارای گواهینامه ایمنی 5 ستاره از NHTSA و رتبه برتر پیک پلاس از IIHS است.

»»» امتیاز بیشتر این بخش به مزدا تعلق می گیرد.

 

لکسوس: در نمونه تمام چرخ محرک اِن اکس 300 مصرف سوخت با سوخت بدون سرب برابر است با: شهر 10.6 لیتر برای هر 100 کیلومتر/ بزرگراه 8.7 لیتر/ ترکیبی 9.8 لیتر

مزدا: آمار دقیقا مشابهی نیز برای مزدا ثبت شده است. باتوجه به قدرت بیشتر موتور در مزدا می توان این نتایج را برای سی اکس- 5 سیگنچر بهتر از ان اکس 300 لکسوس دانست.

»»» امتیاز بیشتر این بخش به مزدا تعلق می گیرد.

 

هر دو خودرو قیمت پایه ای حدود 36 هزار دلار دارند. با این تفاوت که لکسوس برای برخی از امکانات و ویژگی هایی که در مزدا به صورت استاندارد حاضر است، هزینه آپشن دریافت می کند. خودروهای مورد بررسی در این مطلب که تصاویر آنها را مشاهده کردید دارای برچسب قیمت 50765 دلاری برای لکسوس و 39885 دلاری برای مزدا است.

»»» امتیاز بیشتر این بخش به مزدا تعلق می گیرد.