Menu

طرز تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر و فوت و فن‌ هایی که باید بدانید

طرز تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر و فوت و فن‌ هایی که باید بدانید
ستاره

برای تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر شما نیاز به یک نسبت خوب از مواد اولیه دارید تا بتوانید یک آش رشته خوشمزه تهیه کنید. پس آستین‌ها را بالا بزنید و مواد لازم تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر را تهیه کنید.

خبرتیوب| سرویس آشپزی - چقدر در پختن آش رشته مهارت دارید؟ اگر  دستور پخت آش رشته برای ۱۰ نفر  را خوانده باشید حتما به این فکر می‌افتید که تمامی مواد را ۵ برابر کنید و یک آش رشته ۵۰ نفره بپزید، اما کمی تغییرات لازم است. امروز می‌خواهیم مقادیر و دستور پخت آش رشته برای ۵۰ نفر را بررسی کنیم تا ببینیم چقدر می‌توان به این چند برابر کردن‌ها اطمینان کرد.

مواد لازم برای تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر

مواد لازممقدار
سبزی آش (شامل تره ،جعفری،اسفناج و در صورت تمایل کمی گشنیز)۱۰ کیلو
رشته آش۳ کیلو یا بیشتر
نخود، عدسسر جمع یک کیلو بشوند
لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا سفیدسر جمع یک کیلو بشوند
پیاز۳ کیلو
کشک۲ کیلو
نعنا خشکسلیقه‌ای
سیرسلیقه‌ای
نمک، زردچوبه و ادویهبه مقدار لازم
روغنبه مقدار لازم

مواد لازم

مقدار

سبزی آش (شامل تره ،جعفری،اسفناج و در صورت تمایل کمی گشنیز)

۱۰ کیلو

رشته آش

۳ کیلو یا بیشتر

نخود، عدس

سر جمع یک کیلو بشوند

لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا سفید

سر جمع یک کیلو بشوند

پیاز

۳ کیلو

کشک

۲ کیلو

نعنا خشک

سلیقه‌ای

سیر

سلیقه‌ای

نمک، زردچوبه و ادویه

به مقدار لازم

روغن

به مقدار لازم

نکات:

 • سبزی این آش را اگر ۱۰ کیلوگرم در نظر بگیرید، شامل  ۲ کیلو تره، ۲ کیلو و نیم جعفری، ۱ کیلو و نیم اسفناج، ۱ کیلو و ۲۵۰ گرم شوید، ۱ کیلو گشنیز و ۲۵۰ گرم شنبلیله می‌شود.
 • از آنجایی که ممکن است آش رشته شما خیلی رقیق شود و نتوانید آن را به غلظت ایده‌آل و حالت جاافتادگی برسانید، ۱۲۵ گرم آرد هم دم دست بگذارید تا در صورت رقیق شدن آش به آن اضافه کنید.
 • پختن آش رشته برای ۵۰ نفر یک دیگ ۵۰ نفره هم می‌خواهد! دقت داشته باشید که اگر مواد آش فضای کمی داشته باشند، رشته‌ها به هم می‌چسبند و حتی ممکن است آش خراب شود.

طرز تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر

 • یک شب قبل از پختن آش رشته همه حبوبات به جز عدس را بخیسانید و بهتر است طی این فاصله دو سه بار آب حبوبات را عوض کنید.
 • برای خیساندن عدس از یکی دو ساعت مانده به پخت آش رشته اقدام کنید.
 • برای پختن آش رشته باید ابتدا همه حبوبات به جز عدس را بپزید که این کار می‌تواند هم در قابلمه انجام شود هم زودپز. مطلب طرز تهیه آش رشته در زودپز و نکاتی برای طبخ آن  به شما کمک می‌کند که نکات پخت آش در زودپز را متوجه شوید ولی از آنجایی که زودپز شما ممکن است گنجایش این همه حبوبات را نداشته باشد (با توجه به اینکه حبوبات حین پخت دو برابر می‌شوند!) بهتر است از ۷- ۸ ساعت قبل از زمانی که برای سرو آش رشته در نظر گرفتید، حبوبات خیسانده شده را در قابلمه بریزید تا بپزند. (توجه داشته باشید که یک ساعت از این زمان فقط صرف جوش آمدن دیگ شما می‌شود، پس به موقع دست به کار شوید.)
 • از زمان پخت حبوبات ۴۰ دقیقه را هم برای پخت عدس در نظر بگیرید.
 • حین پختن حبوبات به آش نمک، ادویه یا روغن نزنید، چون زمان پخت‌شان بیشتر می‌شود.
 • وقتی عدس آش بین دو انگشت شما له شد، نوبت به اضافه کردن سبزی می‌رسد. (ما نمی‌خواهیم عدس خیلی پخته شود.)
 • بعد از ریختن سبزی زمان مناسبی است که ادویه و زردچوبه آش را اضافه کنید. اضافه کردن نمک را هم بگذارید برای بعد از ریختن رشته آش که دقیقا بتوانید آن را میزانش کنید.
 • یکی از رازهای خوشمزگی آش رشته استفاده از آب قلم (گاو یا گوسفند)، آب گوشت یا آب مرغ است. شما می‌توانید از همان لحظه که اقدام به پخت حبوبات می‌کنید یک قلم در کنارشان در قابلمه بگذارید. (چون زمان پخت قلم با زمان پخت حبوبات برابر بوده و میزان چربی‌اش هم برای یک آش رشته ۵۰ نفره مناسب است.)
 • حالا دست به کار تهیه پیاز داغ شوید. شما باید ابتدا پیاز را خلالی کنید و آن را در یک ماهیتابه بدون روغن بریزید. پیاز خورد شده را قدری تفت بدهید تا رطوبتش را از دست بدهد. وقتی پیاز شروع به چسبیدن به ماهیتابه کرد، می‌توانید روغن را بریزید و هر قدر که دوست دارید پیازتان را سرخ کنید. فراموش نکنید لحظاتی قبل از خاموش کردن حرارت کمی زردچوبه به پیاز بزنید و آن را تفت بدهید تا پیاز داغ شما مجلسی و خوشرنگ شود.
 • حالا اگر دیگ آش رشته شما در حال جوشیدن است، می‌توانید رشته آش را اضافه کنید. زمان پخت رشته‌های مختلف با هم فرق می‌کند اما معمولا ۳۰ دقیقه و حتی کمتر برای پختن رشته کافی است. بعد از اضافه کردن رشته قابلمه را هم بزنید چون ممکن است رشته‌ها به هم بچسبند و از اینجا به بعد آش رشته شما استعداد ویژه‌ای برای ته گرفتن پیدا می‌کند!
 • همزمان که رشته آش دارد پخته می‌شود، برای تهیه نعنا داغ و سیر داغ اقدام کنید. وقتی که همه این مواد (پیاز داغ، نعنا داغ و سیر داغ) را تهیه کردید مقداری از آن‌ها را به همراه مقداری کشک در آش بریزید تا طعم‌شان در سرتاسر آش پخش شود. (البته این کار اختیاری است و می‌توانید همه این مواد را برای تزیین آش رشته بگذارید.)
 • حالا نوبت روغن زدن به آش رشته است ولی دست نگه دارید! آیا آش رشته‌تان را با آب قلم پختید یا مقدار زیادی از پیاز داغ، سیر داغ و نعنا داغ داخلش ریختید؟ چنانچه جواب شما به این سوالات مثبت است از ریختن روغن صرف نظر کنید.
 • بعد از اینکه رشته آش هم پخته شد آش رشته شما آماده است. نمکش را تنظیم کنید و ببینید آیا این آش غلظت مناسب را دارد؟ اگر حس می‌کنید آش رشته شما هنوز به خوبی جا نیفتاده مقداری آرد را در آب سرد حل کنید و بعد آن را در آش رشته در حال پخت بریزید. کمی صبر کنید تا آش رشته جا بیفتد بعد زیر دیگ را خاموش کنید.
 • آش رشته شما آماده است. شما می‌توانید از پیاز داغ، کشک، نعنا داغ و سیر داغ برای تزیین آش رشته استفاده کنید.
طرز تهیه آش رشته برای ۵۰ نفر و فوت و فن‌ هایی که باید بدانید

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش رشته نذری و فوت و فن پخت آن 

سخن آخر

در این مطلب مقادیر سبزی آش، رشته، حبوبات و... برای پخت آش رشته برای ۵۰ نفر گفته شد، اما فراموش نکنید که آش رشته به همان اندازه که پرطرفدار است، میزان موادش هم سلیقه‌ای است. یک نفر آش رشته پر رشته دوست دارد و دیگری آش رشته پرحبوبات را ترجیح می‌دهد. پس بهتر است قبل از پختن این حجم زیاد از آش رشته یک آش رشته دو نفره بپزید و ببینید این نسبت از مواد برای شما مناسب هستند؟ اصلا به نظر شما برای پخت آش رشته برای ۵۰ نفر باید چقدر سبزی آش، رشته آش یا حبوبات استفاده کرد؟ تجربه شما می‌تواند برای بسیاری از کاربران مفید باشد پس آن را با ما در میان بگذارید.

اگر دوست دارید با روش تهیه غذاها و نذری‌های بیشتری آشنا شوید، توصیه می‌کنیم حتما سری به مطلب معرفی انواع غذای نذری + آموزش تزیین غذای محرم  بزنید و نگاهی هم به غذاهای دیگر بیندازید.