Menu

از خواص قاصدک چه می دانید؟

از خواص قاصدک چه می دانید؟
آرگا مگ

قاصدک از گیاهان دارویی بسیار مفید است که به دلیل داشتن مواد مغذی بالا در سلامت بدن نقش مهمی را ایفا می کند،که در سال های گذشته نیز از...

از خواص قاصدک چه می دانید؟

قاصدک با نام تاراکساکوم نیز شناخته می شود و در حقیقت از خانواده گیاهان گلدار است و به عنوان یک گیاه لجباز که همیشه در باغچه یا چمنزار می روید با آن آشنا شده اید این گیاه شگفت انگیز به منظور درمان بیماری های فیزیکی استفاده می شود.

خواص قاصدک و تاثیر آن بر سلامت بدن

همانطور که با خواص انواع موادغذایی از جمله : خواص انبه، خواص فلفل هندی، خواص روغن آرگان و خواص دانه اسپند آشنا شدید قاصدک نیز دارای خواص فوق العاده است که در ادامه شما را با خواص این گیاه آشنا خواهیم کرد تا از مصرف آن غافل نشویید.

محافظت از کبد

عصاره برگ قاصدک به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی از کبد محافظت می کند و در نتیجه از کبد در برابر آنواع آسیب های کبدی مراقبت خواهد کرد.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

مبارزه با التهاب

قاصدک دارای ترکیبات زیست فعالی از جمله پلی فنلها می باشد در نتیجه التهاب ایجاد شده توسط بیماری را کاهش می دهد و در واقع برای درمان زخم یا بیماری بسیار موثر است.

کمک به کاهش قند خون

در تمامی قسمت های قاصدک دو ماده فعال به نام شیکوریک و کلروژنیک اسیر وجود دارد و احتمالا به کنترل قند خون کمک می کنند زیرا، طبق آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات استفاده از قاصدک سبب بهبود حساسیت انسولین و پایین آوردن سطح قند خون منجر خواهد شد.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

کاهش وزن

از جمله خواص قاصدک بهبود سوخت و ساز کربوهیدرات ها و کاهش جذب چربی می باشد که درنتیجه سبب کاهش وزن می شود البته این مسئله به شکل علمی ثابت نشده است.

پیشگیری از مشکلات کیسه صفرا

از دیگر خواص قاصدک این است که به ترشح صفرا و گوارش بهتر چربی کمک می کند در نتیجه برای کیسه صفرا تحریک پذیر و تنبل بسیار مناسب است، همچنین عصاره قاصدک نیز به سم زدایی بدن کمک شگفت انگیزی می کند.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

 

درمان عفونت هاپوستی

با شکستن ساقه گیاه قاصدک ماده سفید شیری رنگی در نوک انگشتان تان احساس خواهید کرد که برای پوست فوق العاده عالی است و همچنین گیاه قاصدک سبب از بین بردن تحریک ناشی از اگزما، خارش، عفونت قارچی، پسوریازیس و عفونت های پوستی دیگر می شود.

جلوگیری از عفونت دستگاه ادراری

به منظور بهره مندی از خواص قاصدک مصرف چای قاصدک به پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری و همچنین مشکلات کلیوی، اختلالات مثانه و کیست های احتمالی در اندام تولید مثل کمک می کند.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

 

غنی از ویتامین A

از مهم ترین خواص قاصدک، منبع خوبی از ویتامین A می باشد و این ویتامین به داشتن پوستی سالم، چشمان سالم و قوی و عملکرد عصبی کمک شگفت انگیزی می کند بنابراین مصرف یک قاشق چای قاصدک سبب مبارزه با رادیکال های آزاد می شود در نتیجه باعث جلوگیری از اختلالات بینایی، عفونت پوستی و پیری زود رس می شود.

جلوگیری از پوکی استخوان

کلسیم در ساختار دندان ها و استخوان ها ذخیره می شود و در بدن به منظور لخته شدن خون، انتقال های عصبی، انقباض ماهیچه ای و ترشح هورمون استفاده می شود که گیاه قاصدک دارای مقداری کلسیم است که به منظور بهره مندی از خواص قاصدک مصرف چای این گیاه می توانید از کمبود کلسیم، پوسیدگی دندان ها، تنش عضلانی و فشار خون بالا پیشگیری کنید.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

فیبر ماده ای می باشد که به سلامت روده و هضم غذا کمک شگفت انگیزی می کند و سبب انتقال مواد غذایی با سرعت بیشتر در پیچ و تاب های دستگاه گوارش می شود و در نتیجه به دستگاه گوارش کمک می کند تا به شکل صحیحی عمل کند که چای قاصدک سرشار از فیبر است و به بهبود دستگاه گوارش کمک می کند.

محافظت از سیستم ادراری

از خواص بی شمار قاصدک ادرار آور بودن آن می باشد که مصرف چای قاصدک ادرار آور قوی است و در واقع یک محافظ قوی جهت مراقبت از سیستم ادراری است که از رشد و عفونت های میکروبی مضر جلوگیری می کند.

پیشگیری از کم خونی

قاصدک دارای مقادیر فراوانی آهن، پروتئین و ویتامین است و همانطور که می دانید قسمت مهمی از هموگلوبین خون را آهن تشکیل می دهد و همچنین پروتئین و ویتامین B نیز برای تشکیل گلبول قرمز خون و دیگر قسمت های خون بسیار مهم می باشد بنابراین مصرف قاصدک سبب جلوگیری از کم خونی می شود.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

پیشگیری از سرطان

قاصدک از مواد شگفت انگیزی زیادی تشکیل شده است که می تواند از بدن در مقابل سرطان محافظت کند ترکیب موجود در چای قاصدک به نام اسید Taraninic با سلول های سرطان خون مبارزه می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

چای قاصدک سبب کاهش میزان تعریق در بدن می شود و به از بین بردن سموم بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند، همچنین باعث از بین بردن آکنه نیز می شوند.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

پایین آوردن فشار خون

قاصدک با افزایش حجم ادرار به کاهش فشار خون کمک شگفت انگیزی می کند و به دلیل داشتن فیبر سبب کاهش چربی خون نیز می شود و در نتیجه با حفظ تعادل میان سدیم و پتاسیم در تنظیم فشار خون بالا نقش مهمی را ایفا می کند.

پیشگیری از عفونت ادراری

برگ قاصدک به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی به شمار می رود که سبب افزایش حجم ادرار و در نتیجه دفع مواد سمی از سیستم ادراری می شود و با پیشگیری از رشد باکتری ها از عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

درمان زردی

مصرف قاصدک به تنظیم تولید صفرا و دفع صفرای اضافی کمک می کند و همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و عفونی کننده است و با عفونت های ویروسی که سبب ایجاد زردی شده اند مبارزه می کند به خصوص اگر به جای استفاده از شیرین کننده های مصنوعی با آب نیشکر مخلوط شود

درمان سوختگی

قسمت داخلی ساقه های گل قاصدک به دلیل داشتن خواص ضد التهابی قوی به منظور برطرف کردن سوختگی و زخم هایی مانند نیش حشرات مورد استفاده قرار گرفته می شود البته در طب سنتی چین از برگ ها و ریشه قاصدک به منظور درمان کهیر و آفتاب سوختگی استفاده می شود.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

کاهش چین و چروک

از محبوب ترین خواص قاصدک، کاهش نشانه های پیری زود رس مانند خطوط، چین و چروک اطراف چشم، لب و لکه های تیره می باشد زیرا سرشار از آنتی اکسیدان است.

رفع شوره سر

قاصدک به دلیل داشتن آهن سبب از بین بردن شوره سر می شود برای بهره مندی از خواص قاصدک در این زمینه چند برگ قاصدک را به سالاد یا چای بیافزایید و به شکل منظم مصرف کنید.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

از بین بردن چربی بیش از حد مو

قاصدک برای افرادی که از داشتن موهای چرب رنج می برند گزینه بسیار مناسبی است برای تهیه ماسک موی قاصدک به منظور از بین بردن چربی بیش از حد مو تعدادی از برگ یا ریشه قاصدک را اجازه دهید به مدت بیست دقیقه در آب خیس شوند سپس در پایان استحمام موهای خود را با آن بشویید و همچنین به دلیل داشتن مواد مغذی فراوان مانند، منیزیم، آهن، پتاسیم، کلسیم، فسفر، کولین و بیوتین سبب افزایش رشد مو نیز می شود.

دوز مصرف قاصدک

حداکثر دوز روزانه جهت مصرف قاصدک در افراد بزرگسال بین دو تا هشت گرم ریشه خشک قاصدک یه شکل چای یا دمنوش می باشد.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

روش استفاده ازقاصدک

 1. از برگ های تازه قاصدک می توانید در سالاد استفاده کنید.
 2. ریشه قاصدک جایگزین مناسبی برای قهوه است بنابراین اجازه دهید ریشه های قاصدک به مدت یک تا دو ساعت در فر با دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت بماند تا خشک شود و مانند قهوه آن را آسیاب کنید و به عنوان نوشیدنی از آن استفاده نمایید.
 3. از قاصدک می توان به شکل چای، روغن و تنتور نیز استفاده کرد.
از خواص قاصدک چه می دانید؟

آشنایی با عوارض قاصدک

۱.قاصدک به کاهش فشار خون کمک می کند اما برای آن دسته از بیمارانی که از دارو های تعدیل کننده قند خون استفاده می کنند امکان دارد سبب افت شدید قند خون آن ها شود و در نتیجه خطراتی را به وجود خواهد آورد.

۲. شیره قاصدک باعث خارش، واکنش های آلرژیک، سوزش بر روی پوست می شود بنابراین باید از چشم ها دور نگه داشته شود.

۳. مصرف خوراکی یا موضعی قاصدک باعث بروز واکنش های آلرژیک مانند، جوش، ورم، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی می شود.

۴. استفاده از قاصدک با آنتی بیوتیک هایی مانند : گرپافلوکساسین، انوکساسین، اسپارفلوکساسین، سیپروفلوکساسین، نورفلوکساسین و تروافلوکساسین تداخل دارد و سبب کاهش جذب آن ها می شود.

۵. مصرف قاصدک امکان دارد سبب افزایش سطح لیتیوم در بدن شود بنابراین افرادی که لیتیم مصرف می کنند باید پیش از مصرف این گیاه با پزشک مشورت نمایند.

۶. از مهم ترین عوارض چای قاصدک ناراحتی معده می باشد که سبب بروز دردی مانند زخم معده در فرد می شود که معمولا به صورت خود به خود درمان می شود اما اگر ادامه دار بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

۷. قاصدک با دارو های دیورتیک تداخل دارد زیرا باعث زیاد شدن پتاسیم در بدن می شود که می تواند خطرناک باشد.

۸. اگر برای کاهش اسید معده دارو های آنتی اسید مصرف می کنید قاصدک استفاده نکنید.

از خواص قاصدک چه می دانید؟

یک فنجان چای قاصدک حاوی :

 • ۴۲ میلی گرم سدیم
 • ۵ گرم کربوهیدرات
 • ۲۱۸ میلی گرم پتاسیم
 • ۳۲ درصد ویتامین C
 • ۵۳۵ درصد ویتامین K
 • ۵ درصد ویتامین B۶
 • ۷ درصد فیبر رژیمی
 • ۱۱۱ درصد ویتامین A
 • ۱۰ خاصیت قاصدک
 • ۵ درصد منیزیم
 • ۱۰ درصد کلسیم
 • ۹ درصد آهن
 • ۲۵ کالری