Menu

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید
آرگا مگ

در بین تمامی مواد غذایی که خاصیت دارویی و درمانی دارند عسل طبیعی یکی از ارزشمند ترین آنها می باشد، که از سال های بسیار دوری از آن به...

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

عسل طبیعی یک ماده کاملا غلیظ و شیرینی می باشد که از طریق شهد گل های مختلف به وسیله زنبور های عسل جمع آوری می شود و زنبورها به روش خود این شهدها را تغییر شکل می دهند و سپس آنها را در موم های خود ذخیره سازی می کنند تا تبدیل به عسل شود، که در اصل به این نوع عسل که انسان هیچ دخالتی در ساخت آن نداشته باشد عسل طبیعی می گویند، که اگر به طور دقیقی با فرایند تولید این عسل آشنا شوید قطعا متعجب می شوید، به همین دلیل می توان آن را یک ماده حیات بخش نامید زیرا زنبور ها مواد مغذی درون شهد را طوری می پرورانند که زمانی که به شکل عسل در می آید به خوبی جذب خون می شود.

ابن سینا درباره خواص عسل طبیعی در کتاب قانون خود این گونه بیان کرده است:

“عسل، زداینده است، دهانه‌ی رگ‌ها را باز می‌کند، رطوبت‌ها را از بین می‌برد، رطوبت‌ها را از ژرفای بدن بیرون می‌کشد، لکه‌های سیاه چهره را حتی اگر کهنه باشد از بین می‌برد، زخم‌های تازه را به هم آرد، نم چشم را از بین می‌برد، اشتها برانگیزد، توان بخش معده است، عسل پخته بسیار تغذیه دهنده است و پادزهر افیون‌ خوردگی و نیش حشرات موذی، سگ هار و قارچ سمی است. کسی که سم خورده عسل بخورد قی می‌کند و اثر سم خنثی می‌شود.”

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

آشنایی با تمام خواص عسل طبیعی

همانطور که می دانید عسل های گوناگونی در بازار وجود دارد که در فصل های مختلفی از سال بدست می آیند اما باید توجه داشته باشید که عسل های تقلبی فراوانی هم در بازار وجود دارد که تنها از شکر ساخته شده اند به همین دلیل شما می توانید با استفاده از آزمایش عسل طبیعی در خانه به تشخیص تقلبی و یا اصل بودن آن بپردازید و همچنین سعی کنید برای تهیه عسل طبیعی آن را از یک جای مطمئن تهیه نمایید تا از خواص عسل طبیعی بهره مند شوید که این خواص ارزشمند شامل:

درمان آلرژی

کسانی که دچار مشکلات آلرژی مانند آبریزش بینی، خارش چشم و … می باشند می توانند با استفاده از عسل به کاهش و درمان آلرژی خود کمک کنند زیرا عسل طبیعی برای اینگونه افراد می توانند همانند یک واکسن طبیعی اثر گذاری کند، البته نکته ای که در مورد این موضوع وجود دارد این است که عسل طبیعی که شما تهیه می کنید باید مخصوص منطقه ای که زندگی می کنید باشد زیرا شما نسبت به گل های آن منطقه آلرژی نشان می دهید و حتما باید این عسل از گل های محل زندگی خودتان تهیه شده باشد.

هنگامی که شما به مصرف عسل می پردازید به میزان کمی گرده وارد بدنتان می شود که می تواند آنتی بادی هایی را در بدتان ایجاد کند یعنی بدن شما در مقابل ورود این گرده یک حالت دفاعی به خود می گیرد و بدنتان حالت تهاجمی می گیرد تا از ایجاد آلرژی جلوگیری کند. که این موضوع می توان سیستم ایمنی شما بسیار تقویت شود، همچنین برای اینکه شما بتواند آلرژی خود را با عسل طبیعی درمان کنید باید ۲ الی ۳ ماه قبل از شروع آلرژی به مصرف عسل بپردازید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن

عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن موضوع بسیار مهمی می باشد چرا که نقش اساسی را در بدن ایفا می کند که آن محافظت بدن در مقابل امراض و بیماری های مختلف می باشد، اما از آنجایی که امروزه امراض مختلفی وجود دارد می توانند باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شوند و فرد را بیشتر مستعد به بیماری ها کنند، به همین دلیل عسل با خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی که دارد می تواند به صورت موثری باعث تقویت سیستم ایمنی شود از این رو بهتر است هر رو ۱ قاشق چای خوری عسل را با آب گرم مخلوط کنید و مقداری آب لیمو هم به آن اضافه و میل نمایید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

تولید انرژی

افرادی که به سرعت دچار خستگی می شود و یا اینکه همیشه احساس خستگی همراهشان می باشد به دلیل نداشتن انرژی لازم بدنشان است، که در این زمینه استفاده از عسل طبیعی می تواند همانند یک محرک و انرژی زا برای فرد عمل کند، از این رو افرادی که دچار این مشکل هستند می توانند روزانه به مصرف عسل طبیعی بپردازند، عسل طبیعی به دلیل دارا بودن گلوکز، و میزان زیادی از کربوهیدرات یک منبع غنی از قند فرآوری نشده می باشد که قابلت آن را دارد تا به طور سریعی وارد جریان خون شود و انرژی لازم تان را در طول روز تامین نماید، برای اینکه در طول روز انرژی کافی داشته باشید حتما ۲ بار در روز به مصرف عسل طبیعی بپردازید به خصوص در صبح ها، شما می توانید به هر روشی که دوست دارید به مصرف عسل بپردازید روزانه ۱ تا ۲ قاشق عسل کفایت می کند.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

مفید برای تقویت حافظه

یکی از مهم ترین عواملی که باعث کاهش میزان حافظه می شود افزایش سن است، اگر شما می خواهید بالا رفتن سنتان تاثیری بر حافظه تان نداشته باشد باید از مواد غذایی مفیدی همچون عسل طبیعی برای تقویت حافظه خود استفاده کنید تا همچنان حافظه قوی داشته باشید، یکی از مهم ترین مواد غذایی که مغز به آن احتیاج دارد آنتی اکسیدان ها می باشند و از آنجایی که در عسل طبیعی آنتی اکسیدان های فراوانی وجود دارد می تواند مغز شما را به طور کامل تغذیه کند.

از این رو استفاده از ۱ قاشق غذاخوری عسل در طول روز به خصوص زنانی که دوران یائسگی آنها شروع شده است می تواند به حفظ قدرت هر چه بیشتر حافظه آنها کمک کند، در کل استفاده از عسل طبیعی بهترین راه حل برای جلوگیری از زوال عقل در دوران پیری می باشد.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به کاهش سرفه

همانطور که می دانید شربت های سرفه فراوانی در بازار وجود دارد که تمامی ترکیبات آن شیمیایی می باشد و ممکن از اثرات منفی برای بدن شما در بر داشته باشد. از این رو درمان سرفه با عسل یکی از قدیمی ترین روش های درمانی محسوب می شود به خصوص سرفه های که ناشی از سرما خوردگی باشد، بسیار از پزشکان معتقدند مصرف روزانه ۲ قاشق غذا خوری عسل طبیعی در طول روز می توانند همانند شربت های سرفه اثر گذاری کنند زیرا زمانی که شما از عسل استفاده می کنید همانند یک پوشش دهنده بر روی گلویتان عمل می کند و باعث می شود تا از تحریکاتی که باعث ایجاد سرفه می شود جلوگیری شود. حتی شما می توانید از روش های درمان سرفه کودک با عسل جهت بهبود وضعیت کودک خود استفاده کنید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

خوردن عسل طبیعی و کمک به بهبود کیفیت خواب

از دیگر خواص عسل طبیعی کمک به بهبود کیفیت خواب می باشد، از آنجایی که بیشتر افراد دچار مشکل بی خوابی و عدم کیفیت در خواب هستند باعث می شود تا آنها همیشه احساس خستگی کنند، پس بهتر است به جای استفاده از قرص های خواب از روش های طبیعی تری مانند عسل طبیعی استفاده نمایید، زمانی که شما به مصرف عسل می پردازید قندی که در آن وجود دارد باعث می شود تا میزان انسولین در خون شما افزایش پیدا کند، این میزان از انسولین در بدن باعث می شود تا سروتونین در انتقال دهنده های عصبی آزاد شود و بعد از آن بدن سروتونین را به ماده ای به نام ملاتونین که می تواند در جهت داشتن خوابی راحت دخیل باشد تبدیل می کند.

از این رو شما می توانید شب هنگام خواب ۱ قاشق غذا خوری عسل را با یک لیوان شیر ولرم مخلوط نمایید و یا این که عسل را با دمنوش خواب آور و آرامش بخش بابونه مخلوط و سپس میل نمایید، این ترکیبات می توانند تاثیرات شکفت انگیزی بر خواب هر چه بهتر شما داشته باشند.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

درمان سوختگی ها و خراش ها با عسل

عسل با دارا بودن خاصیت آنتی بیوتیکی خود می تواند به درمان زخم ها، خراش ها، و سوختگی های پوست کمک بسیاری کند، و همچنین عسل به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده در جهت جلوگیری از عفونت زخم ها بسیار مفید عمل می کند، حتی عسل می تواند به روند بهبود هر چه زودتر زخم ها و سوختگی ها سرعت بخشد، به همین دلیل شما برای درمان سوختگی ها و زخم های خود می توانید از عسل آویشن و یا عسل یونجه استفاده نمایید تا بتواند هر چه زود تر اثرات شگفت انگیز خود را بگذارد، شما می توانید برای درمان زخم های پوستی کودکانتان هم از عسل استفاده کنید چرا که عسل از شدن درد و سوزش زخم جلوگیری می کند،

توجه کنید زمانی که از عسل به صورت موضعی بر روی پوست خود استفاده کردید محل مورد نظر را با باند به خوبی ببندید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به درمان رفلاکس معده

یکی دیگر از بهترین خواص عسل طبیعی کمک به درمان رفلاکس معده که همان بازگشت اسید معده به مری می باشد که این فرایند منجر به سوزش شدید معده می شود، از این رو کسانی که دچار این بیماری هستند بهترین عسلی که می توانند برای درمان این مشکل استفاده کنند عسل آویشن و عسل گون می باشد به صورت شگفت آوری به درمان این بیماری می پردازد، توجه داشته باشد که عسلی که تهیه می کنید کاملا خام و فرآوری نشده باشد.

علاوه بر این خواص  عسل برای معده تا به حدی است که می تواند به درمان عفونت معده که ناشی از رشد باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری می باشد کمک کند، زیرا عسل زمانی که وارد معده شما می شود می تواند با چسبیدن به دیواره های معده از گونه التهاب جلوگیری نماید، به طور کل می توان گفت که عسل یکی از بهترین مواد غذایی برای معده محسوب می شود که قادر به درمان تمام مشکلات آن می باشد از این رو بهتر است قبل از خوردن هر وعده غذایی ۱ قاشق از عسل طبیعی را میل نمایید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

مصرف عسل طبیعی پیشگیری از ابتلا به سرطان می شود

عسل دارای خواص ضد سرطانی بی نظیری می باشد که می تواند با سلول های سرطانی به مبارزه بپردازد، این خواص عسل طبیعی به دلیل داشتن نوعی خاصیت بازدارندگی کارسبنوژن می باشد که توانایی مبارزه با تومور را دارد، عسل با دارا بودن ترکیبی به نام فلاوونوئید ها آن را به یک ماده غذایی پر ارزش تبدیل کرده است که قادر است با سلول های سرطانی  مقابله کند و در عوض به رشد و ترمیم دیگر سلول ها بپردازد.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به درمان آکنه

یکی از معضل های بزرگی که بسیاری از جوانان به آن دچار هستند آکنه می باشد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید از شر آکنه خلاص شوید بهتر است از خواص عسل طبیعی در جهت درمان آکنه بهره مندشوید، عسل می تواند رطوبت پوست شما را حفظ کند و تمامی عواملی باکتریایی که منجر به ایجاد جوش می شود را از بین ببرد.

جوش می تواند در نواحی مختلفی از بدن ایجاد شود که شما برای از بین بردن آنها باید از عسل کاملا طبیعی و خام استفاده کنید، به این صورت باید به تهیه ماسک عسل بپردازید، از این رو مقداری از آن را روی قسمتی از پوست خود که دچار آکنه می باشد قرار دهید و بگذارید تا حدود نیم ساعت بر روی پوستتان قرار داشته باشد، بعد از گذشت این مدت سپس پوستتان را به خوبی بشویید. سعی کنید برای نتیجه گیری بهتر در طول هفته چندین بار از این روش استفاده کنید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به افزایش میل جنسی

ازجمله دیگر خواص عسل طبیعی کمک به درمان کاهش میل جنسی می باشد، از این رو افرادی که دچار این مشکل هستند و میل جنسی بسیار کمی دارند می توانند از عسل طبیعی به عنوان یک محرک و افزایش دهنده میل جنسی استفاده کنند، طوری که مصرف مرتب و روزانه عسل می تواند تا حد زیادی میزان میل جنسی در افراد را بالا ببرد.

تحقیقاتی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان داده است که خواص عسل طبیعی برای مردان منجر به افزایش میزان تولید تستوسترون و در زنان منجر به افزایش میزان تولید استروژن می شود. به طور کلی عسل طبیعی بهترین و ساده ترین راه برای رفع بی میلی های جنسی می باشد.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به رفع مشکلات سینوسی

عسل یکی از طبیعی ترین راه های درمان مشکلات سینوسی می باشد زیرا عسل قادر است تا به کاهش علائم این بیماری کمک زیادی کند، پس اگر از آن دسته از افرادی هستید که از مشکلات سینوسی رنج می برید می توانید با جای دادن عسل طبیعی در برنامه غذایی روزانه خود به درمان مشکلات سینوسی خود بپردازید.

شما می توانید به جای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان مشکلات سینوسی از عسل طبیعی استفاده کنید زیرا ترکیباتی در عسل وجود دارد که می تواند با کتری هایی که باعث ایجاد عفونت در سینوس می شود را از بین ببرد، از این رو برای بهره مندی از خواص عسل طبیعی برای درمان عفونت های سینوسی بهتر است هر شب ۱ قاشق کوچک از عسل را در دهانتان بگذارید، بعد از گذشت چند روز شاهد روند بهبود خود خواهید شد.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به تنظیم کلسترول

میزان سطح کلسترول در بدن دارای اهمیت زیادی می باشد زیرا بالا بودن آن خطرات جدی و مشکلات قلبی و عروقی فراوانی را برای فرد به وجود می آورد، زمانی که میزان سطح کلسترول در بدن تنظیم باشد به روند هضم چربی ها کمک زیادی می کن، به طور کلی باید گفت که بدن در طول روز به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسترول نیاز دارد، که در بین مواد غذایی که وجود دارد برخی از آنان شامل کلسترول های خوب و برخی از آنها شامل کلسترول های بد می باشند که شما باید در خوردن این مواد غذایی تعادل برقرار نمایید.

افرادی که دارای کلسترول بالایی هستند می توانند برای تنظیم میزان آن روزانه از یک قاشق غذا خوری عسل استفاده کنند تا سطح کلسترول به میزان مطلوبی برسد.

کمک به رفع اگزما

اگزما یکی از مشکلات پوستی شایعی می باشد که شما می توانید برای رفع آن از عسل طبیعی استفاده نمایید، اگزما می تواند به صورت های مختلفی بر روی پوست ظاهر شوند که در هر فردی می تواند شدید یا خفیف باشد که در هر صورت عسل می تواند از شدت علائم اگزمای پوستی بکاهد و به درمان آن بپردازد.

در برخی اوقات اگزما می تواند بسیار دردناک باشد و گاهی آنقدر خارش دار می شود که فرد با خاراندن آن زخم هایی را بر روی پوست خود ایجاد کند، در این زمان شما می توانید با ساخت یک ترکیب اثر بخش که حاوی عسل، لیمو، و دارچین می باشد به رفع این مشکل کمک نمایید، کافیست چندین بار در طول روز این ترکیب را به صورت موضعی بر روی پوست خود ماساژ دهید.

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

کمک به درمان عفونت های قارچی

یکی از شایع ترین عفونت ها در بین زنان عفونت های قارچی می باشد که بسیاری از زنان به این نوع عفونت دچار هستند و از آن رنج می کشند که دلایل گوناگونی برای ابتلا به این نوع عفونت وجود دارد مانند عدم رعایت بهداشت فردی، حساسیت به مواد شوینده و ..که باعث می شود تا احساس خارش شدیدی در واژن احساس کند که همراه با ترشحات غیر طبیعی سفید رنگ می باشد، که معمولا درمان های دارویی بسیاری برای رفع این عفونت ها وجود دارد، اما بسیاری از زنان از خواص عسل طبیعی برای درمان عفونت های قارچی خود آگاه نیستند، در صورتی که عسل می تواند بهترین درمان خانگی برای رفع این مشکل باشد.

برای استفاده از عسل طبیعی در جهت درمان این مشکل می توانید مقداری ماست کم چرب را با مقداری عسل ترکیب نمایید و روزانه ۲ مرتبه از آن به شکل موضعی در اطراف واژن خود استفاده نمایید. البته شما می توانید به تنهایی از عسل هم استفاده نمایید، قبل از استفاده از عسل ناحیه مورد نظر را کاملا با آب بشویید و سپس خشک نمایید و بعد از آن برای مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا عسل باقی بماند و سپس با آب به خوبی بشویید.

از دیگر خواص بی نظیر عسل طبیعی

 • کمک به درمان سنگ کلیه
 • درمان کننده لک و پیس های صورت
 • کمک به درمان اسهال
 • کمک به از بین بردن تبخال
 • کمک به رفع شوره و خارش سر
 • جلوگیری از پیری زودرس
 • کمک به افزایش رشد کودکان
 • تقویت لثه ها و کمک به درمان دندان درد
 • دارای خاصیت چربی سوزی فراوان
 • درمان کننده خشکی لب ها
 • مفید برای افرادی که به بیماری آسم دچار هستند
 • کمک به درمان سلولیت
 • آرام کننده مغز

انواع ویتامین های موجود در عسل:

 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین K
 • ویتامین C
 • ویتامین E
 • ویتامین ث
خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید

عوارض جانبی عسل:

زیاده روی در هر چیزی می تواند اثرات عکسی داشته باشد، برای مثالی استفاده زیاد از عسل به دلیل داشتن قند فراوان می تواند باعث مشکلاتی مانند:

 • افزایش قند خون
 • دیابت و چاقی
 • ایجاد واکنش های آلرژیکی
 • کاهش فشار خون
 • ایجاد آسیب های عصبی
 • پوسیدگی دندان

پس با این وجود سعی کنید برای بهره مندی از خواص عسل طبیعی به مصرف متعادل آن بپردازید. همچنین شما باید در خرید عسل دقت زیادی داشته باشید چرا که نمونه های تقبلی آن نه تنها هیچ خواصی را در بر ندارد بلکه می تواند شما را مستعد به ابتلا به بیماری های خطرناکی همچون دیابت کند.

چند احادیث کوتاه درباره فواید عسل:

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

“بر شما باد دو درمان ؛ عسل و قرآن”

امام رضا (ع) السلام فرمودند:

“هر که می خواهد در همه زمستان از سرماخوردگی دور بماند، هر روز، سه لقمه شهد (عسل) بخورد”

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :

“نزد من ، برای زن تازه زا، درمانی همانند خرما و برای بیمار، درمانی همانند عسل وجود ندارد”

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :

“خداوند برکت را در عسل قرار داده است. درمان دردها، در آن است و هفتاد پیامبر دوام سودمندی آن را از خداوند خواسته اند”

خواص عسل طبیعی و فایده های فوق العاده این ماده غذایی با ارزش را بهتر بشناسید