Menu

طرز تهیه ته چین شهمیرزادی مجلسی یک غذای ایرانی لذیذ و دوست داشتنی

طرز تهیه ته چین شهمیرزادی مجلسی یک غذای ایرانی لذیذ و دوست داشتنی
آرگا مگ

ته چین یکی از غذا های اصیل ایرانی با طعم عالی و ظاهر زیبا می باشد، از این رو جزو غذا های مجلسی محسوب می شود، در ادامه با...

ته چین شهمیرزادی از غذا های محلی استان سمنان می باشد که امروزه در شهر های مختلف متناسب با ذائقه مردم بومی آن منطقه پخته می شود، شاید عده ای تصور کنند این غذا مشابه ته چین مرغ معمولی می باشد، در صورتی که از نظر طعم و مزه و نیز شکل ظاهری کاملا متفاوت با این غذا می باشد، در مطالب قبلی با طرز تهیه انواع ته چین مرغ و ته چین گوشت آشنا شدید، حال برای یادگیری طرز تهیه ته چین شهمیرزادی ادامه این بخش را مطالعه نمایید.

طرز تهیه ته چین شهمیرزادی مجلسی یک غذای ایرانی لذیذ و دوست داشتنی

مواد مورد نیاز

 • برنج/ ۵ پیمانه
 • عدس/ ۲ پیمانه
 • گوشت راسته بره/ ۷۵۰ گرم
 • سبزی پلویی خُرد شده/ ۵۰۰ گرم
 • نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه/ به مقدار لازم
 • سیب زمینی کوچک/ ۵ عدد
 • چغندر کوچک/ ۵ عدد
 • به ورقه شده/ ۲ عدد
 • کلم قمری کوچک (پوست گرفته و ورقه شده)/ ۳ عدد
 • بادمجان کوچک (ورقه شده و سرخ شده)/ ۴ عدد
 • اسفناج (تفت داده به همراه پیاز و گرد غوره)/ ۲۵۰ گرم
 • آلوچه خشک (خیس خورده و شسته شده)/ ۱۰۰ گرم

طرز تهیه ته چین شهمیرزادی خوشمزه و لذیذ

برای تهیه این غذا، در ابتدا عدس را بعد از شستن در ۴ پیمانه آب و مقداری نمک بپزید تا زمانی که کاملا نرم شده و آب آن خشک شود.

سپس برنج را پاک کنید و بعد از شستن، به مدت ۲ تا ۳ ساعت در آب نمک بخیسانید. سپس قابلمه را تا نیمه آب بریزید و بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید.

حال آب برنج را بریزید و برنج را به آب جوشیده اضافه کنید، بعد از چشیدن آب آن، در صورت لزوم کمی نمک به آب آن اضافه نمایید.

بعد از حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه جوشیدن برنج در آب جوش و بر روی حرارت بالا، در صورتی که دانه های برنج به گونه ای باشد که اطراف آن کمی نرم و وسط آن کمی سفت بود، می توانید عدس پخته شده را به همراه سبزی خرد شده به برنج در حال جوشیدن اضافه کرده و کمی هم بزنید.

اکنون بعد از یکی دو جوش، قابلمه برنج را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید، همچنین کمی آب سرد بر روی آن ریخته و آن را کنار بگذارید.

در ادامه گوشت راسته بره را به صورت طولی از وسط برش زده و بعد از آغشته کردن دو طرف گوشت به ادویه، فلفل سیاه و زردچوبه، مقدار ۲ یا ۳ قاشق غذا خوری روغن در قابلمه ای ریخته و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود، اکنون مقداری برنج آبکشی شده (یک سوم) را در قابلمه بریزید و گوشت را نیز روی آن قرار دهید، سپس روی گوشت را با یک سوم دیگر برنج بپوشانید و در آخرین مرحله از دستور پخت ته چین شهمیرزادی مواد دورچین را بر روی برنج قرار داده و باقی برنج را روی آن بریزید، سپس اطراف برنج را جمع کرده و با ته کفگیر چندین سوراخ در سطح برنج ایجاد نمایید، همچنین مقدار کمی مخلوط آب روغن روی آن بریزید.

طرز تهیه ته چین شهمیرزادی مجلسی یک غذای ایرانی لذیذ و دوست داشتنی

اکنون قابلمه را به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت زیاد گذاشته و درب آن را ببندید، تا زمانی که بخار بلند شود، بعد بر روی درب آن دمی گذاشته و در این موقع حرارت زیر قابلمه را خیلی کم کنید، بهتر است برای زیر قابلمه از شعله پخش کن استفاده نمایید.

سه یا چهار ساعت زمان برای دم کشیدن برنج و پختن کامل گوشت با حرارت ملایم کافی می باشد، اکنون ته چین شهمیرزادی شما آماده شده و می توانید آن را در ظرف سرو کرده و لذت ببرید.

طرز تهیه ته چین شهمیرزادی مجلسی یک غذای ایرانی لذیذ و دوست داشتنی

نکته : مقدار موادی که برای  تهیه ته چین شهمیرزادی در این مطلب ارائه شده است، مناسب برای ۶ نفر بوده و نیز مقدار زمان لازم برای پخت مواد اولیه ۳۰ دقیقه می باشد، همچنین زمان طبخ غذا نیز ۴ ساعت است.