Menu

آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید

آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید
آرگا مگ

یکی از شایع ترین مشکلاتی که اغلب افراد مسن را دچار می کند درد زانو و آرتروز زانو است که در صورت تشخیص پزشک یکی از راه های درمان...

مفصل زانو یکی از مهم ترین و پیچیده ترین مفصل در بدن ما است، مفاصل بدن به دلایل مختلفی همچون پوکی استخوان، آرتروز، آرتریت روماتوئید و … با گذشت زمان روبه تحلیل و فرسودگی می روند و از بین می روند که در این زمان پزشک با معاینه بهترین راه را تعویض مفصل زانو و جایگزین کردن یک مفصل مصنوعی می داند که در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا خواهیم شد.

آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید

هر آنچه که باید در مورد تعویض مفصل زانو بدانید

معمولا زمانی که مفصل زانو ساییده می شود به سمت اطراف گرایش پیدا می کند که در نتیجه پاها به شکل پرانتز در می آیند. در طی جراحی آرتروپلاستی یا همان تعویض مفصل زانو از نوعی پروتز مصنوعی استفاده می کنند که جنس آن پلاستیکی و یا فلزی است که برای اینکه در سر جایش باقی بماند باید از اتصال هایی مخصوص استفاده کنند که یک سر آن به ران و سر دیگر آن به ساق پا ماده خاصی به نام سیمان اکرلیک متصل می شود.

آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید

در چه مواردی جراحی مفصل زانو انجام می شود

همانگونه که گفتیم زمانی که زانو در اثر فرسایش ناشی از بیماری های همچون آرتروز و بالا رفتن سن ایجاد می شود به دلیل تخریب غضروف و از بین رفتن آب میان بافتی باعث می شود تا استخوان ران و استخوان ساق بر روی هم ساییده شود و درد زیادی را به وجود می آورد، سپس در صورت نتیجه ندادن درمان های دارویی با تشخیص جراح ارتوپد اقدام به تعویض مفصل زانو می کند.

آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید

مزایای جراحی مفصل زانو

معایب جراحی مفصل زانو

 • تمیز نگه داشتن زخم برای جلوگیری از ابتلا به عفونت به همین منظور باید هر ۲ روز اقدام به تعویض پانسمان کنید چرا که بعد از عمل ترشحات کم رنگی از زخم به بیرون تراوش می شود که باید ۲ روز شست و شود سپس محل زخم را با سشوار خشک کرد و با استفاده از گاز استریل آن را پانسمان کرد.
 • توجه کردن به رساندن ویتامین و پروتئین به بدن امری ضروری بعد از عمل است به همین دلیل باید بعد از عمل از مواد غذایی حاوی کلسیم و آهن همانند جگر، کاهو، کلم، عدس، پیاز، سویا و … استفاده کنید.
 • بعد از عمل جراحی برای بیمار دارو هایی تجویز می شود که از لخته شدن خون جلوگیری می کند به همین دلیل باید به صورت منظم به مصرف قرص ها بپردازید تا احتمال لختگی خون از بین برود.
 • در ماه های اول باید تمام چیز های که بیمار احتیاج دارید در دسترسش باشد تا مجبور به بلند شدن نباشد، سطحی که بیمار بر روی آن می نشیند باید کمی بلند و سفت باشد.
 • بعد از عمل بیمار باید طبق تشخیص پزشک هر روز مسافتی معینی را راه برود.
 • مراقبت بعد از جراحی به گونه ای نیست که فرد مدام در حال استراحت باشد بلکه باید هر ۱ ساعت ۱ بار بلند شود و راه برود البته همراه با کمک.
 • فرد بیمار باید به مدت چند هفته با کمک واکر راه برود تا پاها بتوانند قدرت کافی را برای راه رفتن بدست آورند.
آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید
 • بهتر است تا چندین هفته از بالا رفتن پله خودداری کنید. بعد از گذشت چند هفته برای بالا رفتن از پله پای سالمتان را اول بگذارید سپس پای دیگرتان را کنار آن و برای پایین آمدن هم باید با استفاده از عصا صورت بگیرد.
 • بعد از عمل فرد بیمار باید توسط یک فیزیوتراپ حرکت هایی را آموزش ببیند تا دامنه حرکاتی زانو بیشتر و قدرتمند تر شود، این نرمش ها را باید مدت ها تا پس از عمل انجام دهید، بهترین ورزش برای این افراد استفاده نرمش و استفاده از دوچرخه های ثابت است.
آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید
 • شما باید تا جایی که می توانید راه بروید.
 • از انجام دادن حرکاتی که به زانو تان فشار می آورد خودداری کنید زیرت می تواند مفصل مصنوعی را جابجا کند.
 • از خم کردن بیش از حد زانو جدا خودداری کنید به خصوص در هفته های اول تعویض مفصل زانو.
 • استفاده از دستشویی های سنتی را از سرتان به دور بی اندازید و از توالت های فرنگی استفاده کنید.
 • بیمار باید در منزل خود محیطی را ایجاد کند که بر سر راه رفتن او هیچ چیزی وجود نداشته باشد تا منجر به زمین خوردن او شود.
 • در حمام باید دستگیره هایی وجود داشته باشد تا از لیز خوردن بیمار جلوگیری شود.
 • برای نشستن فرد بیمار باید صندلی را در نظر بگیرید که هنگام نشستن کف پاها کاملا بر روی زمین باشد و مفصل زانو هم کمی پایین از مفصل ران قرار بگیرد و اینکه صندلی حتما باید دارای پشتی و دسته باشد.
آنچه باید درباره تعویض مفصل زانو و مزایا و معایب آن بدانید

در آخر باید گفت که بیشتر از ۹۰ درصد از کسانی که این عمل را انجام داده اند از عمل خود رضایتمند هستند. نکته قابل ذکر این است که قبل از رسیدن به مرحله تعویض مفصل زانو تا جای ممکن به تقویت استحکام استخوان و مفاصل خود بپردازید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری ها کلیک نمایید.