Menu

علائم و روش های درمان ورم مفاصل

علائم و روش های درمان ورم مفاصل
آرگا مگ

وقتی حجم قسمتی از بدن که مفصل در آن قرار گرفته است, افزایش یابد که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد, به آن ورم مفاصل یا تورم مفاصل گویند....

علائم و روش های درمان ورم مفاصل

راه و روش درمان ورم مفاصل:

درمان این عارضه قبل از تشخیص قطعی میسر نیست و قبل از اینکه به فکر راه چاره باشید ابتدا باید علت را جویا شوید و نسبت به آن برای درمان تحت نظر پزشک متخصص اقدام کنید. اما یک سری اقدامات وجود دارد که می توان تا قبل از رسیدن بیمار به پزشک برای کاهش درد و تورم بیمار از آنها بهره برد که شامل گزینه های ذیل می شود:

  • انجام ندادن هیچگونه ورزش و فعالیت بدنی سنگین
  • مفصل ورم کرده را در سطح بالا قرار دادن
  • گذاشتن کمپرس سرد بر روی مفصل ورم کرده
  • بی حرکت نگه داشتن مفصل و یا بستن آن با آتل

درمان التهاب مفاصل به طور قطعی توسط پزشک بعد از تشخیص درست علت آن امکان پذیر است که ما در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:

  • وقتی که مقدار خون قابل توجهی در مفصل تجمع پیدا کرده باشد, لازم است که پزشک با استفاده از سرنگ این خون را از درون مفصل خارج کند. اما این کار باید زمانی صورت بگیرد که پزشک علت خونریزی را متوجه شده باشد. گاهی خونریزی به علت مبتلا بودن بیمار به بیماری هموفیلی است که در این مورد باید جلوی خونریزی را با داروهای انعقاد خون گرفت. گاهی خونریزی می تواند به علت وارد شدن ضربه یا آسیب به مفصل باشد که می تواند مرتبط به شکستگی های داخل مفصلی و یا پاره شدن منیسک و یا پاره شدن رباط صلیبی باشد.
  • همانطور که اشاره شده گاهی ورم مفاصل بخاطر افزایش حجم مایع مفصلی می باشد, که پزشک قیل از شروع درمان مقداری از این مایع را نمونه گیری می کند و به آزمایشگاه می فرستد, این کار سبب می شود تا وی متوجه شود که علت ورم مفصل عفونت است یا رماتیسم مفصلی و یا اینکه مشکلات متابولیکی و سپس شروع به درمان ورم مفاصل می کند.
  • در مواقعی که تشخیص پزشک از علت التهاب مفاصل افزایش حجم بافت سینوویال و یا بافت استخوانی باشد که حرکات مفصل را دچار اختلال کرده باشد, برای برداشت این حجم اضافه نیاز به عمل جراحی به نام سینوویکتومی است.

شانه ها و علایم ورم مفاصل:

اینکه خود مفصل ورم کرده است خودش یک نشانه بارز است اما همین ورم می تواند نشانه ها و علایم دیگری نیز به همراه خود داشته باشد, مانند:

  • ایجاد درد مفصلی
  • کاهش و محدود شدن حرکات مفاصل
  • حس کردن گرما در حال لمس و ماساژ مفصل

بهبود التهاب مفاصل با راهکارهای طبیعی و خانگی

با روش های طبیعی و خانگی التهاب مفاصل را درمان کنید در ادامه مطلب چند راهکار مفید و موثر را جهت بهبود این مشکل در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

استراحت :

در زمان شروع درد در قسمت آسیب دیده بهترین کار استراحت می باشد و در صورتی که درد بیشتر در قسمت کشکک زانو باشد بهتر است بنشینید تا مانع از تورم شدید در این قسمت شود.

گزنه خشک شده :

از دیگر راهکارهای مفید و موثر جهت درمان التهاب مفاصل گیاه گزنه خشک شده می باشد بنابراین، چای معمولی تان را با گزنه خشک و خرد شده ترکیب کرده و آن را نوش جان کنید.

علائم و روش های درمان ورم مفاصل

زنجبیل :

استفاده از زنجبیل کمک بی نظیری به درمان التهاب مفاصل خواهد کرد از این رو، می توانید این ادویه پرکاربرد را داخل سس، سالاد، سوپ و یا به شکل خام مصرف کنید تا شاهد کاهش تورم مفصل ها باشید.

دانه کرفس :

یکی دیگر از راهکارهای مفید و موثر جهت کاهش التهاب مفاصل دانه کرفس می باشد فقط کافی است عصاره دانه کرفس را به آب آشامیدنی یا آب میوه مورد نظرتان بیافزایید، زیرا بذر کرفس دارای مقادیر فراوانی پتاسیم می باشد.

علائم و روش های درمان ورم مفاصل

عصار سنجد :

طبق تحقیقات انجام شده استفاده از عصاره سنجد کمک زیادی به کاهش التهاب مفاصل می کند و در واقع حتی از داروی مسکن استامینوفن نیز موثر تر می باشد.

گیلاس :

گیلاس سرشار از منیزیم می باشد و به عنوان ضد درد محسوب می شود و وجود پتاسیم در آن منجر به کاهش التهاب خواهد شد، گیلاس ها را جوشانده تا مانند شربت شود و در زمان بروز نشانه های التهاب مفاصل یک قاشق غذاخوری از آن را مصرف کنید.