Menu

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟
ستاره

برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست می‌توانید از درمان‌های خانگی و دارویی کمک بگیرید. بسته به این که سوختگی درجه چند است و پوست چقدر آسیب دیده، درمان‌های دارویی و خانگی مشخصی می‌تواند روی آن مؤثر واقع شود.

جای سوختگی‌های تازه سریع‌تر از روی پوست پاک می‌شود. اگر روش‌های از بین بردن جای سوختگی تازه بر روی پوست را بلد باشید، می‌توانید به راحتی لکه‌های سوختگی را برطرف کنید و پوستتان را به حالت اول برگردانید. در این مواقع حتی اگر جای لکه به طور کامل از بین نرود، تا حد زیادی کمرنگ خواهد شد و دیگر پررنگ و زننده نیست.

 

درمان‌های خانگی

برای از بین بدن جای سوختگی و کمرنگ شدن آن می‌توانید از روش‌های خانگی استفاده کنید. در اینجا برخی از روش‌های ساده و راحت را برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست آورده‌ایم.

۱. اجتناب از قرار گرفتن در برابر نور خورشید

درست است که نور خورشید حاوی مقادیر زیادی ویتامین D بوده و برای بدن فواید زیادی دارد؛ اما تابش اشعه‌های خورشید می‌تواند جای سوختگی را پررنگ‌تر کند. توصیه می‌شود که محل سوختگی را در برابر نور آفتاب بپوشانید. اگر صورتتان یا دستانتان سوخته، بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا اشعه‌های خورشید نتواند به درون بافت پوست نفوذ کند.

 

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

 

۲. استفاده از آبلیمو

آبلیمو خاصیت اسیدی دارد و پوست را ضد عفونی می‌کند. آبلیمو حاوی ویتامین C است و زخم‌ها را به سرعت بهبود می‌دهد. همچنین اسید سیتریک موجود در آبلیمو شفاف کننده است. در گذشته برای روشن کردن پوست و از بین بردن جای لک و جوش از آبلیمو استفاده می‌کردند. برای از بین بردن جای سوختگی هم می‌توانید از آبلیمو کمک بگیرید.یک عدد لیموی تازه را نصف کنید و روی جای سوختگی بگذارید. پس از ده دقیقه محل را شستشو دهید. می‌توانید به جای لیمو از آبلیمو تازه استفاده کنید. آبلیمو را با کمک پنبه روی جای سوختگی بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس محل زخم را شسته و خشک کنید.

 

۳. آب گوجه فرنگی

گوجه فرنگی صرفاً یکی از سبزیجات خوشمزه نیست که برای درست کردن املت یا رب گوجه استفاده می‌شود. آب گوجه فرنگی برای درمان جای سوختگی و زخم هم کاربرد دارد. آب گوجه اسیدی است و لایه برداری پوست را به خوبی انجام می‌دهد.  همچنین آب گوجه روی رنگ‌دانه‌های پوست تأثیرگذار است و استفاده از آن منجر به روشن‌تر شدن رنگ پوست می‌شود.برای از بین بردن جای سوختگی، باید یک عدد گوجه را از وسط برش زده و روی جای زخم بگذارید. سپس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا آب گوجه روی پوست اثر کند. بعد از آن پوست را شسته و خشک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا جای سوختگی به طور کامل برطرف شود.

 

۴. استفاده از عسل

عسل خوشمزه‌ای که می‌خورید می‌تواند برای درمان جای سوختگی کمکتان کند. عسل آنتی باکتریال و قارچ کش است و میکروب‌هایی که در ناحیه زخم یا سوختگی وجود دارد را برطرف می‌کند. همچنین به بازسازی پوست کمک شایانی می‌کند.عسل را روی جای سوختگی بمالید و روی آن را با یک پارچه بپوشانید. پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه جای سوختگی را بشویید. این کار را برای چند هفته تکرار کنید تا جای زخم به طور کامل از بین برود.

 

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

 

۵. روغن اسطوخدوس

دارو‌های گیاهی اینجا هم به کمکتان می‌آید تا بتوانید به درد ناشی از سوختگی و زخمی که از آن به جا مانده غلبه کنید. روغن اسطوخدوس درد سوختگی را کم می‌کند. همچنین استفاده از این روغن لکه‌های باقی مانده از سوختگی را از بین می‌برد. برای از بین بردن جای سوختگی، کافی است هر روز روغن اسطوخدوس را به محل سوختگی بمالید و آن را ماساژ دهید تا جذب شود.

 

۶. روغن بادام

روغن بادام از دیگر مواردی است که برای از بین بردن جای سوختگی می‌توانید روی آن حساب کنید. روغن بادام سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و برای جوانسازی پوست مفید است. روغن بادام را به مدت چند هفته روی جای سوختگی بمالید تا اثر باقی مانده از سوختگی به طور کامل از بین برود.

 

۷. ماسک جو، ماست و زردچوبه

جو التهابات پوست را برطرف می‌کند و ماست و زردچوبه هم برای ترمیم جای زخم و از بین بردن میکروب‌ها مفید هستند. ماسک جو، ماست و زردچوبه یک گزینه ایده آل برای برطرف کردن جای زخم‌ها و سوختگی‌ها است. این ماسک را به مدت دو تا سه هفته روی پوستتان بگذارید و پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بشویید. خواهید دید که لکه‌های ناشی از سوختگی بسیار کمرنگ می‌شوند.

 

۸. آلوئه ورا

حتماً از خواص آلوئه ورا برای جوانسازی و آبرسانی پوست آگاه هستید. خوب است بدانید که آلوئه ورا برای از بین بردن جای سوختگی هم مفید است. آلوئه ورا سلول‌های مرده را از روی سطح پوست پاک‌سازی می‌کند و کمک می‌کند تا پوست بازسازی شود. برای این که جای سوختگی را درمان کنید، باید آلوئه ورا برش خورده را روی پوستتان بگذارید و ۱۵ دقیقه آن را نگه دارید. این کار را به مدت چند هفته تکرار کنید تا آلوئه ورا لکه‌های ناشی از سوختگی را برطرف کند.

 

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

 

۹. سیب زمینی

باورتان بشود یا نه، سیب زمینی می‌تواند برای درمان سوختگی و جای آن کمکتان کند. سیب زمینی خاصیت آنتی باکتریالی دارد و درد و سوزش ناشی از سوختگی را بهبود می‌دهد. همچنین سیب زمینی برای درمان زخم‌ها و از بردن لکه‌های پوستی هم مفید است.یک عدد سیب زمینی را با پوست رنده کنید و روی جایی که لکه سوختگی دارد بگذارید. پس از ۱۰ دقیقه محل را بشویید. تکرار این کار کمک می‌کند تا جای سوختگی کمرنگ‌تر شود.

درمان‌هایی داروییعلاوه بر درمان‌های خانگی روش‌های دارویی هم برای برطرف کردن جای سوختگی وجود دارد. در این بخش از ستاره به این موارد اشاره کرده‌ایم.

۱. ژل سیلیکون

ژل سیلیکون یکی از بهترین دارو‌ها برای درمان جای سوختگی است. این ژل تورم و قرمزی ناشی از سوختگی را کاهش می‌دهد. با کمک این ژل می‌توانید جای سوختگی را کمرنگ‌تر کنید.

 

۳. کرم‌های لایه بردار

اغلب پزشکان در همان مراحل درمان از کرم‌های لایه بردار برای کاهش جای سوختگی استفاده می‌کنند. این کرم‌ها میکروب کش هستند و مانع از ایجاد عفونت در محل سوختگی می‌شوند. کرم‌های لایه بردار کمک می‌کنند که لایه‌های مرده پوست برداشته شوند و پوست جدید جای پوست سوخته را بگیرد.

 

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

۲. لایه‌برداری پوست

بسته به میزان لکه باقی مانده از سوختگی و عمق آن، می‌توان از لایه برداری برای درمان جای سوختگی استفاده کرد. پزشک از اسید آلفا هیدروکسی یا اسید تری کلرواستیک برای لایه برداری‌های سطحی، میانی یا عمقی پوست استفاده می‌کند. در این روش لایه‌های مرده روی پوست برداشته می‌شود و لکه‌های باقی مانده از سوختگی از بین می‌روند.

 

از بین بردن جای سوختگی قدیمی از روی پوست

جای سوختگی‌های جدید سریع‌تر از بین می‌رود؛ اما درمان جای سوختگی‌های قدیمی سخت‌تر است. برای از بین بردن لکه‌های ناشی از سوختگی‌های قدیمی باید صبوری بیشتری به خرج دهید. گاهی می‌توان با درمان‌های خانگی این مشکل را برطرف کرد و گاه باید جراحی و درمان با لیزر در نظر گرفته شود. روش‌های از بین بردن جای سوختگی‌های قدیمی از روی پوست را در ادامه آورده‌ایم.

درمان‌های خانگیدرمان‌های خانگی که برای از بین بردن جای سوختگی‌های قدیمی وجود دارد عبارتند از:

۱. ترکیب سرکه سیب و گلاب

گلاب پوست را نرم و شفاف می‌کند و سلول‌های مرده را از بین می‌برد. سرکه سیب نیز یک ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال قوی است. ترکیب این دو ماده می‌تواند جای سوختگی‌های کهنه را بهبود دهد. ترکیب گلاب و سرکه را روی پوست ناحیه مورد نظر بمالید و پس از چند دقیقه محل سوختگی را بشویید.

 

۲. حنا

حنا تنها برای رنگ کردن مو‌های سفید استفاده نمی‌شود. از حنا می‌توانید برای از بین بردن جای سوختگی‌های قدیمی هم کمک بگیرید. حنا ویروس کش است و پوست را نرم و لطیف می‌کند. برای درمان جای سوختگی حنا را با آب ترکیب کرده و خمیر آن را روی پوستتان قرار دهید. پس از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پوست را بشویید. چند بار این کار را تکرار کنید تا جای سوختگی کم کم محو شود.

 

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

 

۳. ترکیب روغن زیتون و عسل

عسل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای از بین بردن جای سوختگی و زخم‌های روی پوست است. ترکیب عسل و روغن زیتون یک ماده لایه بردار قوی می‌سازد. این ترکیب را روی پوست لک شده بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید. پس از چند بار استفاده می‌بینید که رنگ پوستتان روشن می‌شود و جای لکه کمرنگ‌تر خواهد شد.

درمان‌هایی داروییدرمان‌های دارویی برای زخم‌های قدیمی سوختگی را در ادامه آورده‌ایم.

۱. استفاده از لیزر

گاه لکه باقی مانده از سوختگی خیلی پررنگ است و با درمان‌های خانگی و پماد نمی‌توان آن را برطرف کرد. برای درمان این جای سوختگی نیاز به لیزر درمانی دارید. در لیزر درمانی بافت‌های چروک شده باقی مانده و جای سوختگی تا حد قابل توجهی برطرف می‌شود.

 

۲. جراحی جای سوختگی

اگر شدت سوختگی زیاد بوده و پوست به طور کامل از بین رفته باشد، پزشک از جراحی برای برداشتن بافت مرده استفاده می‌کند. در این روش بافت سوخته برداشته می‌شود تا بافت‌های سالم رشد کرده و جای آن را بگیرند. در جراحی ممکن است پوست خود فرد را به هم بدوزند تا ناحیه سوخته ترمیم شود یا از پوست اهدایی برای ترمیم جای سوختگی استفاده کنند.

 

چطور جای سوختگی‌های جدید و قدیمی را از روی پوست ببریم؟

 

سخن آخر

برطرف کردن جای سوختگی مشکل افراد بسیاری است. تفاوتی ندارد که در تماس با روغن داغ دستتان سوخته است یا این که آتش یا آب جوش منجر به سوختگی بخشی از بدنتان شده، در هر دو حالت جای ناشی از سوختگی باقی خواهد ماند.بهترین کار این است که در همان مراحل درمان سوختگی برای برطرف کردن جای آن هم فکری کنید. عسل، آبلیمو، سیب زمینی رنده شده، ماسک ماست و جو و ژل آلوئه‌ورا از جمله بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست هستند. البته پزشکان درمان‌های دارویی مانند استفاده از کرم‌های لایه بردار را نیز برای برطرف کردن این مشکل در نظر می‌گیرند. اگر جای سوختگی قدیمی باشد یا به راحتی از بین نرود، پزشک معالج لیزر درمانی و جراحی را مد نظر قرار می‌دهد.

اگر می‌خواهید درباره نحوه درمان سوختگی دانش بیشتری به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های راه‌های درمان سوختگی با آب جوش؛ باید‌ها و نباید‌ها و معرفی بهترین پماد‌های سوختگی موجود در بازار را نیز در ستاره مطالعه کنید.