Menu

آشنایی با رژیم غذایی ضد افسردگی، چه بخوریم و چه نخوریم؟

آشنایی با رژیم غذایی ضد افسردگی، چه بخوریم و چه نخوریم؟
آرگا مگ

افسردگی در حال تبدیل شد به یک مشکل رایج و عکموی می باشد. و کیفیت زندگی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اما با یک رژیم غذایی...

التهاب عمومی مزمن و تغییرات غذایی

التهاب عمومی بدن وقتی برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کند، تاثیراتی بر روی مغز می گذارد. تخریب آرام بخشی سلول های مغزی یکی از این تاثیرات می باشد اما تاثیر دوم، تغییر در روند ترشح انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین، سروتونین، نورآدرنالین، گلوتامین است. اگر در ترشح این مواد تغییری ایجاد شود، خلق و خوی ما نیز دچار تغییراتی می شود و باعث افزایش اضطراب و افسردگی می شود. اما با یک رژیم غذایی مناسب می توانید کاهش التهاب عمومی در بدن کمک کرد.

مواد غذایی سرشار از پروتئین بخورید

مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین ( مثل ماهی، مرغ، تخم مرغ، شیر، آجیل، نخود، سویا) به شما کمک می کند تا غذا به مدت طولانی تری در معده و خون شما باقی بماند و از پایین آمدن فشار نیز جلوگیری می کند. مغزهای بوداده شده و پرنمک، هرگز مناسب نیستند. اگر به دنبال بهره مندی از فواید این گروه از مواد غذایی هستید، از نوع خام آن و البته حداکثر به میزان یک کف دست و در هر نوبت استفاده کنید. سعی کنید در رژیم غذایی ضد افسردگی خود مصرف حبوبات را افزایش دهید. به خصوص اگر برنج سفید استفاده می کنید، با ترکیب آنها با برنج، میزان مصرف برنج را کاهش دهید. مصرف یک منبع مفید و سالم کربوهیدرات به همراه پروتئین، ایده بسیار موثری به عنوان رژیم غذایی ضد افسردگی می باشد. رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات به تقویت روحیه شما نیز کمک زیادی می کند.

آشنایی با رژیم غذایی ضد افسردگی، چه بخوریم و چه نخوریم؟

در رژیم ضد افسردگی خود، ادویه و سبزیجات معطر قرار دهید

تحقیقات نشان می دهد فلفل سیاه، زردچوبه، زنجبیل، دارچین، میخک، ادویه کاری و سبزیجاتی مثل رزماری تاثیر زیادی بر کاهش التهاب عمومی بدن دارند.

آشنایی با رژیم غذایی ضد افسردگی، چه بخوریم و چه نخوریم؟

از مصرف شکر پرهیز کنید

با مصرف ماهی افسردگی را از خود دور کنید

در رژیم ضد افسردگی، خوردن صبحانه را جدی بگیرید.

خوردن متعادل صبحانه به صورت منظم به ثابت نگه داشتن قند خون شما کمک می کند و حالت روحی شما را ثابت نگه می دارد.

آشنایی با رژیم غذایی ضد افسردگی، چه بخوریم و چه نخوریم؟

از مصرف الکل پرهیز کنید

نکاتی که لازم است رعایت کنید

  • اگر می خواهید به تعادل روحی برسید، برنامه غذایی خود را کامل کنید یعنی چربی، پروتئین، کربوهیدرات و مواد غذایی مفید دیگر را در وعده های غذایی روزانه خود قرار دهید و فراموش نکنید به مقدار کافی آب بنوشید.
  • اگر تصمیم دارید دیگر هله هوله نخورید به جای آن می توانید از غذاهای سالم و فیبردار مثل سبزیجات استفاده کنید. اما اگر حالت روحی شما تغییر چندانی نکرد حتما به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا با دستور غذایی مناسب بتواند شما را راهنمایی کند.
  • وعده های غذایی خود را حذف نکنید در عوض به جای وعده های سنگین، وعده های سبک بیشتری را در برنامه غذایی خود قرار دهید. دکتر تایدیکس می گوید: « به هیچ عنوان برنامه غذایی خود را حذف نکنید و سعی کنید حتما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و از میوه ها و سبزیجات برای داشتن تغذیه ای سالم استفاده کنید. گاهی اوقات برخی از خانم ها وعده های غذایی خود را کم می کنند که این موضوع عوارض زیادی برای سلامت روحی آنها دارد.
  • دکتر سویفیت در این خصوص می گوید: « گاهی اوقات ممکن است برای خود برنامه غذایی طبیعی داشته باشید که از لحاظ غذایی نیز مقوی باشد اما تاثیر چندانی روی خلق و خوی شما نداشته باشد در این صورت شما حتما باید با متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی شما را بررسی کند و اولویت های غذایی بهتری را به شما معرفی کنید.  شما می توانید از مواد غذایی که گلوتن دارد مانند غلات، گندم و جو در رژیم ضد افسردگی خود اضافه کنید، تا تاثیر آن را در خلق و خوی خود مشاهده کنید.
آشنایی با رژیم غذایی ضد افسردگی، چه بخوریم و چه نخوریم؟

مواد غذایی که افسردگی را تشدید می کند