Menu

پرده بکارت دندانه دار (شرابه ای) چیست؟

پرده بکارت دندانه دار (شرابه ای) چیست؟
ستاره

پرده بکارت دندانه دار یا پرده بکارت کنگره ای یا شرابه ای از انواع پرده بکارت است که به سبب شکل ظاهری خود به این اسم شناخته می‌شود. آمار علمی نشان داده است که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد پرده های بکارت به شکل دندانه دار هستند.

خبرتیوب| سرویس سلامت - پرده بکارت، بافتی نازک است که در دهانه مهبل به‌طور ناقص قرار گرفته است. این پرده انواع مختلفی داشته و همانند گروه خونی، فراوانی آماری آن نیز در دنیا یکسان نیست. در این بخش با جزییاتی بیشتر راجع به یکی از انواع این پرده‌ها یعنی پرده بکارت دندانه دار که به نام‌های پرده بکارت کنگره ای و پرده بکارت شرابه ای نیز شناخته می‌شود، آشنا خواهیم شد. 

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت بافت نازکی از جنس بافت دیواره واژن است که ورودی مهبل را بطور ناقص می‌پوشاند. بر خلاف برخی تصورات، این پرده در قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه قرار گرفته است. همچنین آمار نشان داده که تنها در ۰/۰۳ درصد زنان این پرده وجود ندارد. پرده بکارت در شکل‌های مختلف دیده می‌شود و مطالعات نشان داده که سن و سال تاثیری روی شکل ظاهری آن در زنان یا دختران نداشته و نمی‌توان شکلی ثابت و استاندارد برای آن معرفی کرد.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت در شکل‌های مختلف دیده می‌شود. از انواع پرده بکارت می‌توان به پرده بکارت حلقوی، دیواره دار، مشبک و دندانه دار (شرابه ای) اشاره کرد.

پرده بکارت دندانه دار

لفظ دندانه دار که برای پرده بکارت به کار می‌رود همانند حلقوی، مشبک و... تنها به شکل ظاهری آن اشاره داشته و مطلقا ارتباطی با، پارگی پرده بکارت، بسته یا باز بودن آن ندارد. از لحاظ مشخصه ظاهری، این پرده دارای بافتی با برآمدگی‌ها و شیار‌هایی در دور تا دور لبه آن است.

در مطالعه‌ای که در ترکیه و در سال ۱۹۹۳ روی جامعه آماری ۱۰۰ دختر پیش از سن بلوغ انجام پذیرفت مشخص گردید که پرده بکارت در ۱۸% این موارد بصورت دندانه دار بود. همچنین مشاهده شد که در تعدادی از این موارد، اندازه برآمدگی‌ها و دندانه‌ها به قدری بزرگ بود که دهانه ورودی تقریبا به طور کامل بسته شده بود. 

در راستای این مطالعات و در سال ۲۰۰۱ تحقیقی روی ۳۴۵ مورد از نوزادان تازه متولد شده در عربستان سعودی انجام پذیرفت و نتایج نشان داد که تنها در ۱۲.۵% از موارد مورد مطالعه پرده بکارت به‌صورت دندانه‌دار بود. 

پرده بکارت حلقوی کنگره ای

پرده بکارت حلقوی و پرده بکارت کنگره ای دو نوع مجزای پرده بکارت اند که گاهی به جای هم اشتباه گرفته می‌شوند. پرده بکارت حلقوی فاقد کنگره روی دیواره های خود است و به همین خاطر حفره در آن بزرگتر از نوع کنگره ای دیده می‌شود. در واقع پرده بکارت دندانه ای همان پرده بکارت حلقوی است که دور تا دور آن بر آمدگی‌هایی کنگره‌مانند قرار گرفته است. 

پرده بکارت دندانه دار (شرابه ای) چیست؟

تشخیص پرده بکارت شرابه ای

تشخیص آنکه پرده بکارت به شکل دندانه دار است یا شکل دیگری دارد باید توسط پزشک صورت پذیرد. پزشک در معاینات خود همچنین می تواند با مشاهده وضعیت دندانه‌ها و عمق و وضعیت کنگره‌های اطراف به سالم بودن یا نبودن پرده پی ببرد.

پارگی پرده بکارت کنگره ای

پرده بکارت در صورت آمیزش و انجام عمل دخول دچار خونریزی می‌شود. میزان درد و خون ناشی از پاره شدن این پرده به ضخامت بافت آن، و میزان برآمدگی‌های دیواره بستگی دارد. 

آیا شکل پرده بکارت با افزایش سن تغییر می‌کند؟

سوالات بسیاری درباره تغییر شکل پرده بکارت پس از افزایش سن مطرح می‌شود. همانگونه که از نتایج مطالعات صورت گرفته در گذشته نیز مشخص است، احتمال آنکه پس از افزایش سن، شکل پرده بکارت تغییر کند و برای مثال از حلقوی به دندانه دار تغییر یابد وجود ندارد. متخصصان نیز به صراحت این احتمال را رد کرده و عنوان نموده‌اند که پرده بکارت تنها در صورت دخول آسیب دیده و تغییر ظاهر پیدا خواهد کرد. 

ترمیم پرده بکارت

در صورت آسیب دیدگی پرده بکارت دو روش معمول برای ترمیم پرده بکارت وجود دارد که عبارتند از آلوپلنت (alloplant) و STID. 

در روش آلوپلنت ترمیم پرده بکارت بصورت موقتی و یک هفته پیش از ازدواج انجام می‌گیرد. 

STID اما روش جدیدتری است که توسط بخیه سه لایه‌ای که روی لبه‌های بکارت زده می‌شود، صورت می‌پذیرد. 

ترمیم خود به خود پرده بکارت

شایعاتی مبنی بر ترمیم خود به خود پرده بکارت وجود دارد که هیچ‌کدام صحت و سقم ندارد. پرده بکارت در صورت آسیب دیدن تنها با روش‌های پزشکی امکان ترمیم دارد و این آسیب چه در زمان کودکی و چه در زمان بزرگسالی در فرد ایجاد شود، بصورت خود به خود قابلیت ترمیم نخواهد داشت. 

برگرفته از:

  • www.ncbi.nlm.nih.gov
  • www.meta.org
  • www.researchgate.net