Menu

آشنایی با انواع پرده بکارت حلقوی (قابل اتساع و غیر قابل اتساع)

آشنایی با انواع پرده بکارت حلقوی (قابل اتساع و غیر قابل اتساع)
ستاره

پرده بکارت حلقوی چیست؟ پرده حلقوی یکی از انواع پرده‌های بکارت است که خود به دو نوع ارتجاعی یا قابل اتساع و غیر ارتجاعی یا غیر قابل اتساع تقسیم بندی می‌شود. آمار نشان داده که بیش از ۵۰ درصد پرده‌های بکارت از نوع حلقوی است.

خبرتیوب| سرویس سلامت - بر خلاف تصور بیشتر افراد، پرده بکارت در داخل واژن قرار نداشته و در بخش بیرونی آن قرار دارد. در واقع محل قرارگیری پرده بکارت در ابتدای دهانه واژن بوده و حتی در برخی افراد قابل مشاهده است. پرده بکارت حلقوی یکی از انواع پرده بکارت است که معمولا از نقطه نظر آسیب دیدگی پس از دخول، کمترین میزان آسیب را نسبت به دیگر موارد تجربه می‌کند.

پرده بکارت حلقوی

پرده بکارت حلقوی یکی از شایع‌ترین پرده‌های بکارت است که با بافتی نازک دیواره خارجی واژن را پوشش داده و حفره ای کامل در مرکز آن مشاهده می‌شود. اندازه این حفره در افراد مختلف یکسان نبوده و بسته به مقدار کشیده شدن پرده بکارت از دیواره تا مرکز حفره متغیر است. آمار نشان داده که این نوع پرده بکارت در میان سایر موارد بیشترین میزان تکرار را دارد. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۱ روی ۳۴۵ نوزاد دختر تازه متولد شده انجام شد، مشاهده گردید که ۶۰% پرده‌ها از نوع حلقوی بودند.

انواع پرده بکارت حلقوی

انواع پرده بکارت حلقوی

آشنایی با انواع پرده بکارت حلقوی (قابل اتساع و غیر قابل اتساع)

پرده بکارت حلقوی به دو دسته ارتجاعی یا قابل اتساع و غیر ارتجاعی یا غیر قابل اتساع تقسیم بندی می‌شود. در پرده بکارت ارتجاعی، پرده قابلیت کشسانی داشته و عموما پس از دخول پارگی و خونی مشاهده نمی‌شود. این در حالی است که پس از دخول، ساییدگی روی دیواره این پرده اتفاق می‌افتد که توسط پزشک متخصص قابل تشخیص است. 

این نوع پرده به دلیل نوع و ضخامتی که دارد، معمولا به آسانی آسیب نمی‌بیند و در مقابل فشار وارده در اثر ضربه یا رابطه جنسی مقاوم است و به جای پاره شدن، مقداری به اصطلاح کش آمده و فقط تغییر سایز می‌دهد. لذا آلت تناسلی مردانه بدون ورود صدمه از سوراخ اتساع عبور می‌کند و با وجود دخول کامل و مکرر پرده ظاهری سالم و دست نخورده دارد، هرچند ساییدگی روی دیواره این پرده پس از دخول غیر قابل اجتناب است. 

آشنایی با انواع پرده بکارت حلقوی (قابل اتساع و غیر قابل اتساع)

تشخیص پرده بکارت حلقوی

مراجعه به پزشک اولین و ساده‌ترین راه تشخیص نوع پرده بکارت است. با این حال چنانچه پرده بکارت از نوع حلقوی قابل اتساع باشد، معمولا پس از اولین دخول خونی مشاهده نخواهد شد و می‌توان به این نتیجه رسید که پرده از نوع حلقوی است. با این حال تشخیص حلقوی یا حلقوی ارتجاعی بودن پرده بکارت پس از اولین نزدیکی بطور ۱۰۰ درصد امکان پذیر نیست چرا که شدت رابطه جنسی گاهی اوقات می‌تواند مویرگ‌های دیواره پرده را پاره کرده و خون مشاهده شود. بنابراین ممکن است پرده حلقوی و حتی از نوع ارتجاعی باشد ولی مشاهده خون این اشتباه را بوجود آورد که پرده بکارت حلقوی نیست.

پارگی پرده بکارت حلقوی

علیرغم عدم پارگی پرده حلقوی در هنگام برقراری ارتباط و دخول، این پرده در حین زایمان طبیعی و بدنیا آمدن نوزاد دچار پارگی شده و برای همیشه از بین خواهد رفت. با این وجود پارگی پرده بکارت حلقوی بسته به میزان کشیدگی پرده بکارت حلقوی از لبه واژن تا مرکز حفره، قابل اتساع یا غیر قابل اتساع بودن آن و همچنین کیفیت رابطه ممکن است در مواردی مشاهده شود که مخصوصا برای پرده بکارت حلقوی ارتجاعی با احتمال کم همراه است. 

  روش‌های ترمیم پرده بکارت دو روش اصلی برای ترمیم پرده بکارت وجود دارد. یکی به صورت موقتی و دیگری به شکل دائمی است. در ادامه این دو روش توضیح داده شده است.  روش ترميم بكارت alloplant: که یک روش ترمیم پرده به طور کاملا موقتی است ومی‌توان از آن حتی تا یک هفته قبل از ازدواج استفاده کرد. روش ترميم بكارت STID: در جدیدترین متد ترمیم بکارت روش STID می‌باشد که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت است.  در روش STID لب‌های باقیمانده پرده با میکرو بخیه قابل جذب به هم فیوز می‌شوند. ترمیم پرده یک عمل تهاجمی نیست بلکه برداشتن لبه‌های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن خواهد شد. بازسازی پرده هیچگاه خودبخود صورت نمی‌گیرد مگر در اطفال یا دختران کم سن. در بحث باقی ماندن جای عمل ترمیم بستگی به نوع عمل و چگونگی بخیه زدن و نوع پوست بیمار دارد ولی معمولا در انواع پرده ارتجاعی نتیجه خوبی بدست نمی‌آید. معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵ دقیقه تا ۱ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام می‌شود و جزو عمل‌های سرپایی است. بیمار براحتی می‌تواند به منزل خود برگشته و نیازی به استراحت مطلق در منزل ندارد. تا چند روز بعد از ترمیم بکارت، نیاز به استفاده از مسکن می‌باشد و ممکن است کمی لکه بینی جزیی مشاهده شود. البته در سال‌های اخیر افراد سودجو به دنبال کسب درامد از دختران مبالغ هنگفتی را در ازای برطرف کردن پارگی پرده بکارت گرفته‌اند. آن‌ها با پیشنهاد روش‌هایی همچون لیزر و داروهای گیاهی عذاب این دختران را دو چندان کرده اند.   عوارض و مشکلات پس از عمل ترمیم پرده بکارت تا چندین روز پس از عمل درد و کبودی اطراف زخم وسوزش یا خارش همراه بیمار خواهد بود. فرد بندرت ممکن است دچار خونریزی شود ولی با این وجود دراثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن احتمال خونریزی وجود دارد. می‌بایست پس از عمل آنتی بیوتیک وداروی ضدقارچ تجویز و مصرف شود تا از ترشحات غیر طبیعی جلوگیری شود. بدلیل قرارگرفتن زخم جراحی درمنطقه واژن که به طور مداوم در معرض الودگی با ترشحات واژن و مقعد است. بخاطر نازک بودن لبه های پرده بکارت و باتوجه به شکل وساختار آن ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت گردد.

  روش‌های ترمیم پرده بکارت

 

روش‌های ترمیم پرده بکارت

دو روش اصلی برای ترمیم پرده بکارت وجود دارد. یکی به صورت موقتی و دیگری به شکل دائمی است. در ادامه این دو روش توضیح داده شده است.  روش ترميم بكارت alloplant: که یک روش ترمیم پرده به طور کاملا موقتی است ومی‌توان از آن حتی تا یک هفته قبل از ازدواج استفاده کرد. روش ترميم بكارت STID: در جدیدترین متد ترمیم بکارت روش STID می‌باشد که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت است. 

دو روش اصلی برای ترمیم پرده بکارت وجود دارد. یکی به صورت موقتی و دیگری به شکل دائمی است. در ادامه این دو روش توضیح داده شده است. 

  • روش ترميم بكارت alloplant: که یک روش ترمیم پرده به طور کاملا موقتی است ومی‌توان از آن حتی تا یک هفته قبل از ازدواج استفاده کرد.
  • روش ترميم بكارت STID: در جدیدترین متد ترمیم بکارت روش STID می‌باشد که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت است. 

در روش STID لب‌های باقیمانده پرده با میکرو بخیه قابل جذب به هم فیوز می‌شوند. ترمیم پرده یک عمل تهاجمی نیست بلکه برداشتن لبه‌های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن خواهد شد. بازسازی پرده هیچگاه خودبخود صورت نمی‌گیرد مگر در اطفال یا دختران کم سن. در بحث باقی ماندن جای عمل ترمیم بستگی به نوع عمل و چگونگی بخیه زدن و نوع پوست بیمار دارد ولی معمولا در انواع پرده ارتجاعی نتیجه خوبی بدست نمی‌آید.

معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵ دقیقه تا ۱ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام می‌شود و جزو عمل‌های سرپایی است. بیمار براحتی می‌تواند به منزل خود برگشته و نیازی به استراحت مطلق در منزل ندارد. تا چند روز بعد از ترمیم بکارت، نیاز به استفاده از مسکن می‌باشد و ممکن است کمی لکه بینی جزیی مشاهده شود. البته در سال‌های اخیر افراد سودجو به دنبال کسب درامد از دختران مبالغ هنگفتی را در ازای برطرف کردن پارگی پرده بکارت گرفته‌اند. آن‌ها با پیشنهاد روش‌هایی همچون لیزر و داروهای گیاهی عذاب این دختران را دو چندان کرده اند.

عوارض و مشکلات پس از عمل ترمیم پرده بکارت تا چندین روز پس از عمل درد و کبودی اطراف زخم وسوزش یا خارش همراه بیمار خواهد بود. فرد بندرت ممکن است دچار خونریزی شود ولی با این وجود دراثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن احتمال خونریزی وجود دارد. می‌بایست پس از عمل آنتی بیوتیک وداروی ضدقارچ تجویز و مصرف شود تا از ترشحات غیر طبیعی جلوگیری شود. بدلیل قرارگرفتن زخم جراحی درمنطقه واژن که به طور مداوم در معرض الودگی با ترشحات واژن و مقعد است. بخاطر نازک بودن لبه های پرده بکارت و باتوجه به شکل وساختار آن ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت گردد.

عوارض و مشکلات پس از عمل ترمیم پرده بکارت

عوارض و مشکلات پس از عمل ترمیم پرده بکارت

تا چندین روز پس از عمل درد و کبودی اطراف زخم وسوزش یا خارش همراه بیمار خواهد بود. فرد بندرت ممکن است دچار خونریزی شود ولی با این وجود دراثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن احتمال خونریزی وجود دارد. می‌بایست پس از عمل آنتی بیوتیک وداروی ضدقارچ تجویز و مصرف شود تا از ترشحات غیر طبیعی جلوگیری شود. بدلیل قرارگرفتن زخم جراحی درمنطقه واژن که به طور مداوم در معرض الودگی با ترشحات واژن و مقعد است. بخاطر نازک بودن لبه های پرده بکارت و باتوجه به شکل وساختار آن ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت گردد.

  1. تا چندین روز پس از عمل درد و کبودی اطراف زخم وسوزش یا خارش همراه بیمار خواهد بود.
  2. فرد بندرت ممکن است دچار خونریزی شود ولی با این وجود دراثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن احتمال خونریزی وجود دارد.
  3. می‌بایست پس از عمل آنتی بیوتیک وداروی ضدقارچ تجویز و مصرف شود تا از ترشحات غیر طبیعی جلوگیری شود.
  4. بدلیل قرارگرفتن زخم جراحی درمنطقه واژن که به طور مداوم در معرض الودگی با ترشحات واژن و مقعد است.
  5. بخاطر نازک بودن لبه های پرده بکارت و باتوجه به شکل وساختار آن ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت گردد.