Menu

خواص موم عسل و 12 فایده و عوارض آن

خواص موم عسل و 12 فایده و عوارض آن
نمناک

خواص موم عسل و عوارض آن را در این مقاله از نمناک مورد بررسی قرار خواهیم داد.

موم عسل چه خواصی دارد ؟

 موم عسل از حدود یازدهمین روز تا هنگامی که زنبورها برای جمع آوری شهد به پرواز در می آیند، به وسیله کارگران هنگامی که آنها تغذیه لاروها را متوقف می سازند، تولید می شود. موم زنبورعسل معجزه زنبور عسل است. شانه از هیچ چیز ساخته نشده است و به عنوان یک خانه، یک مهد کودک و یک انبار غذا سرو می شود. در طول هزاره ها، زنبورها فهمیده اند که با ساختن شانه های خود به صورت شش ضلعی، شانه ها بیشترین مقدار عسل را نگه می دارند و به حداقل موم احتیاج دارند.

از نظر علمی، موم زنبور عسل یک ماده طبیعی است که توسط زنبورهای عسل کارگر از غده های موجود در زیر شکم آنها ترشح می شود. این موم ترشح شده به عنوان مقیاس موم زنبور عسل شناخته شده است. یک مقیاس موم  تقریباً 3 میلی متر قطر و ضخامت 1/10 میلی متر است.

کاربرد موم

موم زنبور عسل تاریخ بسیار غنی دارد و دارای کاربردهای بسیار گسترده تری نسبت به سایر محصولات زنبور عسل است. در گذشته، موم زنبور عسل به ویژه برای شمع سازی بسیار ارزشمند بود، زیرا از نقطه ذوب بالاتری نسبت به بسیاری از موم های دیگر برخوردار بود، بنابراین شمع ها در هوای گرم به صورت قائم باقی می ماندند. موم زنبور عسل همچنین برای مدل سازی و ریخته گری مورد مصرف قرار می گرفت. اما امروزه کاربرد موم در مصارف پزشکی و درمانی، مورد توجه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته است.

رنگ موم

موم زنبور عسل که بیشتر مردم با آن آشنا هستند دارای رنگ زرد طلایی روشن است. این رنگ زیبا، از گرده و بره موم حاصل می شود که به طور طبیعی موم زنبور عسل را لکه دار می کند. اگر مقادیر زیادی روغن گرده و بره موم در موم زنبور عسل وجود داشته باشد، حتی می تواند به قهوه ای تیره تبدیل شود. 

البته دقت کنید این محصول را با شاه انگبین که از دیگر محصولات زنبور است اشتباه نگیرید. اگر درباره آن اطلاعاتی ندارید به مقاله ژل رویال چیست مراجعه کنید.

خواص موم عسل

1. درمان ترک های رو بدن

2. درمان عفونت های پوستی و خارش پوست

3. درمان آکنه

4. تسکین درد مفاصل

5. خاصیت مرطوب کنندگی

6. درمان اگزما

7. بهبود مشکلات کبدی

8. کم کردن کلسترول خون

9. مرهم لب

10. بهبود چین و چروک

11. درمان بواسیر

12. درمان نقرس

عوارض جانبی