Menu

درمان "غلظت خون"

درمان "غلظت خون"
پارس نیوز

افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون را، غلظت خون می گویند. اگر میزان هموگلوبین خون در آقایان بیشتر از 18 و در خانم ها بیشتر از 16 گرم در دسی لیتر باشد، غلظت خون گفته می‌شود.

درمان غلظت خون گاهی نیاز به درمان دارویی دارد. غلظت خون در مراحل ابتدایی با راهکارهای خانگی به راحتی قابل کنترل است. معمولا بیمارانی که با غلظت خون به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند از عوارضی همچون اختلالات تنفسی، سر درد غیر عادی، گاهی خواب آلودگی و منگی شاکی هستند. از بین بردن غلظت خون برای جلوگیری از لخته شدن خون و به دنبال آن سکته های مغزی و قلبی از اهمیت بالایی برخوردار است که در این راه خوردن خوراکی های طبیعی بسیار مفید است.

روش هایی برای کاهش غلظت خون

درمان "غلظت خون"

چه عواملی باعث غلظت خون می شوند؟

بخشی از علت ابتلا به مشکل غلظت خون، زمینه های ارثی و مادرزادی است (5 تا 10 درصد موارد). ولی بیشترین علت ابتلا به غلظت خون ، وجود بیماری های ریوی و قلبی است که باعث کاهش اکسیژن در بدن می شوند.

زمانی که اکسیژن کافی به بدن نرسد، برای جبران این کمبود، گلبول قرمز بیشتری در بدن ساخته می شود و این امر باعث افزایش غلظت خون در رگ ها می شود.

اغلب افراد ساکن در مکان هایی نظیر کوهستان و ارتفاعات و یا مکان های دچار آلودگی هوا، به دلیل کمبود اکسیژن ، دچار بیماری غلظت خون می شوند.

استرس و تنش های عصبی هم عامل بروز غلظت خون هستند.

یکی دیگر از علل مهم غلظت خون، کشیدن سیگار است. با مصرف سیگار، اکسیژن رسانی به خون کم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می شود.

در برخی افراد به طور ارثی، هموگلوبین خون شان به راحتی اکسیژن را به بافت ها تحویل نمی دهد که در واقع به آن هموگلوبین غیرطبیعی گفته می شود که جزء علل نادر غلظت خون محسوب می شود.

بیماری مغز استخوان، تومورهای بدخیم کلیوی و کبدی در بزرگسالان، تومورهای مخچه ای در کودکان، فیبروم های رحمی در زنان، کیست های متعدد کلیه، سنگ کلیه و انسداد مجاری ادراری نیز می توانند غلظت خون را سبب شوند.

هیچ گاه تیره بودن خون دلیل بر غلظت آن نیست، چون خونی که از فرد گرفته می شود از ورید است و خون وریدی به دلیل کمبود اکسیژن اغلب تیره است.

با انجام آزمایش خون (CBC) و سنجش میزان هموگلوبین، پزشک می تواند به عارضه غلظت خون پی ببرد. هرگاه میزان هموگلوبین خون (درصد گلبول قرمز خون) از حد معمول بالاتر برود، غلظت خون رخ می دهد.

سن شیوع این عارضه بالای چهل سال بوده و در آقایان شایع‌تر است.

غلظت خون یعنی چه؟+درمان

از کجا بدانیم غلظت خون داریم؟

برای اینکه بدانیم چگونه به درمان غلظت خون بپردازیم، لازم است در ابتدا علائم آن را بشناسیم. زیرا گاهی برخی از افراد ممکن است از چنین مواردی رنج ببرند اما به بیماری خود آگاه نباشند. علائم غلظت خون شامل موارد زیر می‌شود:

دلایل خواب آلودگی بعد از غذا+راه‌کارهای رفع غلظت خون

درمان "غلظت خون"

بهترین و موثرترین راه های جلوگیری از پیری | چگونه جوان بمانیم !

دیدن کوه های آلاداغ لار را از دست ندهید | رنگین کمان خاکی ایران زمین

طرز تهیه خورشت کوفته قلقلی مجلسی و خاص

روشهای طبیعی درمان کلسترول | کنترل کلسترول در خانه بدون پرهیز غذایی !

روش های برنامه ریزی برای امتحانات و فرمول چگونه درس خواندن