Menu

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض
پارس نیوز

عمل کوچک کردن معده یا اسلیو معده نوعی جراحیست که در آن حدود 70 تا 80 درصد از معده افرادی که دارای چاقی مفرط هستند برداشته می شود.

عمل کوچک کردن معده ( جراحی اسلیو معده ) چیست؟ این عمل برای چه افرادی توصیه می شود؟ بعد از عمل اسلیو چند کیلو کاهش وزن خواهیم داشت؟ این عمل عوارض دارد؟ مراقبت های قبل و بعد از عمل معده چیست؟ پاسخ این سوالات را در پارس نیوز بخوانید.

عمل اسلیو معده ( عمل کوچک کردن معده ) چیست؟

جراحی اسلیو معده نوعی عمل جراحی برای کوچک کردن معده است. در این عمل حدوداً ۷۰ تا ۸۰ درصد از حجم معده در افرادی که دارای اضافه وزن شدید یا چاقی مفرط هستند برداشته می‌شود. به عبارتی، بعد از این عمل تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از معده اولیه در حفره شکم باقی می‌ماند.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

نام این عمل در انگلیسی به صورت دقیق تر (Gastric Sleeve Surgery) یا (Vertical Sleeve Gastrectomy) و به معنای برش و برداشتن بخش بزرگی از معده است. اسلیو در انگلیسی به معنای آستین است و علت نامگذاری عمل کوچک کردن معده به این نام، این است که پس از برش و خارج کردن حجم زیادی از معده، بخش باقی مانده شبیه آستین خواهد شد. (البته بیشتر شبیه به یک موز است.)

هدف از انجام جراحی اسلیو چیست؟

به طور کلی ما با انجام جراحی لاغری ۲ هدف را دنبال می کنیم:

نتیجه هر دو مورد بالا هم در نهایت کاهش وزن خواهد بود. چیزی که ما در عمل اسلیو معده به دنبالش هستیم، کاهش وزن از طریق کاهش حجم معده هستیم. یعنی کاری می کنیم که بیمار غذای کمتری دریافت کند و با خوردن مقدار کمی غذا سریع سیر شده و به صورت خودکار دیگر غذا نخورد.

عمل اسلیو به چه کسانی توصیه می‌شود؟

عمل اسلیو به افراد مبتلا به چاقی کمک می‌کند که اضافه‌وزن خود را با سرعت بیشتری کاهش دهند. این عمل برای افراد مبتلا به چاقی در معرض ابتلای جدی به عوارض ناشی از چاقی هستند مناسب است. مهم‌ترین عوارضی که پزشک را مجاب به انجام عمل اسلیو می‌کند شامل موارد زیر است:

این عمل زمانی انجام می‌شود که تلاش‌ها برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش نتیجه‌بخش نباشد. عمل اسلیو برای افراد زیر به‌عنوان یک گزینه درمانی به‌حساب می‌آید:

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

میزان کاهش وزن پس از عمل کوچک کردن معده ( اسلیو معده ) چقدر است؟

انتظار می رود که میزان کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده بین ۵۰ تا ۷۰ درصد باشد. اما ما بیمارانی را داریم که تا ۸۰ درصد (و بیشتر) از کل اضافه وزن خود را از دست داده اند. تقریبا با هیچ روش دیگری (چه با جراحی چه بدون آن) نمی توان تا این حد و به صورت ایمن وزن از دست داد.

با نگاه کردن به جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، می توانید روند کاهش وزن پس از این عمل را مشاهده کنید. همانطور که از جدول پیداست، بیشترین میزان کاهش وزن با جراحی اسلیو در ۶ ماه نخست پس از عمل تجربه خواهد شد.

مزایای عمل کوچک کردن معده چیست؟

شاید در نگاه اول تصور کنید انجام عمل Sleeve تنها منجر به کاهش وزن می شود. اما این تنها مزیت اولیه انجام این عمل است. پس سایر مزایای سلامتی عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

با عمل کوچک کردن معده کدام بیماری ها بهبود پیدا می کنند؟

با اینکه جراحی اسلیو معده روشی تقریبا مدرن است اما مطالعات و تحقیقات زیادی پیرامون آن انجام شده است. در واقع هر سال شمار زیادی مطالعه به منظور بررسی و اثربخشی این جراحی صورت میگیرد.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که انجام عمل اسلیو معده می تواند منجر به رفع کامل یا بهبودی چشمگیر در بسیاری از بیمار ها و مشکلات مربوط به چاقی می شود. به عنوان مثال اغلب مطالعات نشان از بهبود ۶۰ تا ۸۰ درصدی دیابت نوع ۲ در بیماران مبتلا به چاقی می دهند.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

با انجام این جراحی معده می توان باعث درمان کامل یا بهبودی بالا در شرایط و بیماری های زیر شد:

این ها تنها برخی از مزایای عمل اسلیو معده بود که مرتبط با سلامتی هستند. اما Sleeve یک سری مزایای دیگر دارد که سطح و کیفیت زندگی افراد را بهبود میبخشد:

شرایط عمل کوچک کردن معده برای لاغری چیست؟

مشخصا هر کسی نمی تواند این عمل جراحی را انجام دهد و حتما باید واجد برخی شرایط بود. مهمترین شرایط انجام عمل اسلیو معده این ها هستند:

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده دقیقا چه وزنی است؟

اصلی ترین شرط انجام جراحی اسلیو معده، داشتن شاخص توده بدنی یا BMI توصیه شده است. همانطور که گفته شد bmi بالای ۴۰ افراد را واجد شرایط عمل کوچک کردن معده می کند. این یعنی ما به جای اینکه بگوییم دقیقا وزن مناسب برای عمل اسلیو معده چیست تاکیدمان بر روی شاخص توده بدنی مناسب برای عمل است.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

اسلیو چگونه و طی چه مراحلی انجام می شود؟

این عمل ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما برای شما چندان طول نخواهد کشید زیرا تنها کافیست یک جراح اسلیو پیدا کنید و در یک بازه زمانی کوتاه به لاغری و سلامتی برسید. برای این منظور شما مراحل ساده زیر را طی خواهید کرد.

قبل از عمل: آمادگی های لازم برای روز عمل و روزهای بعد از آن

روزهای قبل از عمل کوچک کردن معده برای بیمار و جراح مهم هستند اما دلیل اهمیت روزهای قبل از عمل اسلیو چیست؟ چه اهمیتی دارد که قبل از عمل چه اتفاقای رخ می دهد؟

دلیلیش واضح است زیرا باید برای روز عمل و بعد از آن آماده شویم و مهم تر از آن، باید بدون هیچ مشکلی زیر تیغ جراحی برویم زیرا اگر برای عمل آماده نباشیم ممکن است با شرایط پیچیده و پیش بینی نشده مواجه شویم. بنابراین لازم است این اقدامات در نظر گرفته شود:

مراحل انجام عمل اسلیو چیست؟

عمل تحت بیهوشی عمومی و با روش جراحی لاپاراسکوپی صورت میگیرد. این روش ایمن ترین و کم عارضه ترین روش جراحی است و کاملا با عمل معده باز متفاوت است. مراحل عمل اسلیو معده به صورت خلاصه عبارتند از:

تمامی این مراحل کمتر از ۲ ساعت انجام می شود. یعنی مدت زمان عمل اسلیو معده کمتر از ۲ ساعت است و به صورت دقیق تر بین ۳۰ دقیقه تا نهایتا ۲ ساعت در شرایط پیچیده است.

بعد از عمل: مراقبت های لازم دوره نقاهت و ریکاوری

عمل در شریط عادی معمولا بیشتر از ۴۰ دقیقه طول نخواهد کشید. پس از آنکه جراحی به اتمام رسید بیمار به اتاق ریکاوری در اتاق عمل منتقل می شود. در این اتاق تمام علائم حیاتی بیمار چک شده و پس از اینکه کاملا هوشیار شد به بخش منتق می شود.

معمولا در بیمارستان هایی که عمل اسلیو معده در آن ها انجام می شود کاملا مجهز و مدرن هستند، و اتاق مراقبت های ویژه با تجهیزات مورد نیاز برای بیماران Sleeve در آن ها تعبیه شده است. بنابراین بیمار به این اتاق منتقل شده و تحت مراقبت های ویژه یک شب را در بیمارستان بستری می شود.

پس از ۱ شب بستری، بیمار ترخیص شده و به خانه میرود. بلافاصله بعد از رفتن به خانه دستورالعمل هایی وجود دارد که باید رعایت و دنبال شوند. به عنوان مثال بیمار باید تا ۱ ماه رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح را رعایت کند تا سریعتر بهبودی حاصل شود.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

چه علائمی پس از عمل اسلیو بروز می‌کند؟

در ۳ تا ۶ ماه ابتدایی پس از عمل اسلیو با توجه به کاهش وزن سریع، علائمی در فرد بروز می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

عوارض اسلیو معده ( عمل کوچک کردن معده ) چیست؟

هر عمل جراحی چه تهاجمی باشد چه نه، یک سری عوارض احتمالی دارد. به این معنی که ممکن است یک یا چند عارضه برای بیمار رخ دهد یا ندهد. عمل جراحی اسلیو معده نیز به همین شکل است و در کنار تمام مزایای که دارد ممکن است تعداد عوارض احتمالی داشته باشد.

البته عوارض این عمل جزئی و معمولا نادر هستند و چنانچه عمل توسط یک جراح باتجربه و مجرب صورت بگیرد خطر بروز عوارض به حداقل و حتی صفر میرسد. به هر روی موارد زیر تعدادی از عوارض اسلیو معده هستند که ممکن است برای برخی از بیماران رخ دهد یا ندهد:

عوارض بلندمدت احتمالی این عمل به‌صورت زیر است:

نتایج عمل اسلیو در کوتاه‌مدت و بلندمدت

عمل اسلیو یک‌راه مؤثر برای کاهش وزن در میان‌مدت است. مقدار کاهش وزنی که از این طریق حاصل می‌شود به شرایط جسمانی و سبک زندگی فرد بستگی دارد. معمولاً سرعت کاهش وزن در عمل اسلیو نسبت به عمل بای پس معده کمتر است و رسیدن به وزن دلخواه در بازه ۲ تا ۳ ساله رخ می‌دهد. البته برای بسیاری از افراد با توجه به انتظارات و شرایط آن‌ها این روند ایده‌آل محسوب می‌شود.

در روش اسلیو کاهش وزن ۵۰ درصد در طی دو سال امکان‌پذیر است. علاوه بر کاهش وزن، عمل اسلیو در بهبود علائم مرتبط با چاقی نیز تأثیر بسزایی دارد. از مهم‌ترین عوارض مرتبط با چاقی که به‌واسطه عمل اسلیو برطرف می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

با کاهش وزن بعد از عمل، سبک زندگی فرد دچار تغییرات شگرفی شده و فعالیت ورزشی و اجتماعی او بیش‌ازپیش افزایش می‌یابد. معمولاً پس از عمل، بهبود چشمگیری در کیفیت زندگی فرد دیده می‌شود.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری ؛ فواید و عوارض

عمل اسلیو معده در کدام بیمارستان دولتی یا خصوصی انجام می شود؟

این عمل حتما باید در بیمارستان های مجهز و فوق تخصصی انجام می شود و البته نوع بیمارستان به جراحی که انتخاب می کنید بستگی دارد. ممکن است یک جراح در بیمارستان خصوصی عمل انجام دهد و یک جراح دیگر در بیمارستان های دولتی. اینکه عملتان در کجا انجام می شود را حتما از پزشک جراح خود بپرسید زیرا می تواند در کیفیت عمل و هزینه های نهایی آن تاثیرگذار باشد.

شباهت‌ها و تفاوت‌های عمل اسلیو با بای پس معده چیست؟

هر دو این عمل‌ها سبب کاهش وزن سریع می‌شوند. در هر دو عمل با کوچک شدن حجم معده اتفاقات زیر رخ می‌دهد:

اما تفاوت‌هایی نیز در نوع عمل و روند کاهش وزن پس از عمل وجود دارد. در روش اسلیو ۸۰ درصد معده به‌صورت دائمی برداشته می‌شود و ۲۰ درصد دیگر به‌صورت یک لوله در حجم و ابعاد یک موز باقی‌مانده و تغییراتی در روده انجام نمی‌شود.

درحالی‌که در عمل بای پس بخشی از معده و بخشی از روده برداشته شده و دو عضو کوتاه شده مجدداً به هم وصل می‌شوند. در عمل بای پس به دلیل کوتاه شدن روده باریک عمل جذب مواد غذایی و جذب کالری به مقدار کمتری صورت می‌گیرد بنابراین روند کاهش وزن نسبت به عمل اسلیو سریع‌تر است.

کدام عمل برای لاغر شدن مناسب‌تر است؟

این که عمل اسلیو بهتر است یا عمل بای پس به تصمیم پزشک بستگی دارد. پزشک با در نظر گرفتن موارد زیر نوع عمل متناسب با شرایط شما را انتخاب می‌کند.

کیبورد وایرلس یا سیم‌ دار ؛ کدام بهتر است + معایب و مزایای کیبورد بولوتوثی

راهنمای طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک و امروزی + معرفی ترند های 2022 سرویس بهداشتی

معرفی سریال آفتاب پرست و تاریخ پخش و دانلود آن

روش های ساده و آسان برای خشک کردن میوه در فر + ترفند های جالب تهیه میوه خشک

جاهای دیدنی فیروزکوه را از دست ندهید | سفر به زیباترین مناطق اطراف تهران

طرز تهیه موهیتو خانگی حرفه ای همراه با ویدیو آموزش کامل

سفر به اورامانات کردستان | صفر تا صد اطلاعات سفر

مثل آب خوردن اسباب کشی کنید ! 50 ترفند اسباب کشی سریع

بهترین لپ تاپ های ایسوس با توجه به نیاز کاربر

علائم کیست تخمدان خطرناک و راه های درمان و پیشگیری از آن را بدانید